«Դիվանագիտական հանցավորություն է` անհամեմատելիի համեմատությանը տալ միջազգային լեգիտիմություն». Արա Պողոսյան
Քաղաքագետ Արա Պողոսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. ««Խաղաղության մունետիկներին» մի հատ հարցրեք, թե էդ ինչպե՞ս եղավ, որ 1988-1992 թվականների փախստականների հարցը՝ Հայաստանից և Ադրբեջանից, չդարձան անալոգ։ Այսինքն Հայաստանից բավականին արժանապատիվ հեռացած ադրբեջանցիների հարցի անալոգը, Բաքվից, Սումգայիթից, Կիրովաբադից ու մյուս շրջաններից ջարդերի ու կոտորածների միջոցով փախստական դարձած հայերի հարցն է։
Եթե Ալիևը խոսում է անալոգի մասին, ապա պետք է խոսի ո'չ թե Արցախից բռնի տեղահանվածների, այլ Սումգայիթից, Բաքվից ու մյուս շրջաններից բռնի տեղահանվածների մասին։
Իսկ ահա Արցախից էթնիկ զտման միջոցով հայերի տեղահանումն առանձին հարց է՝ «Արցախյան (Ղարաբաղյան) քեյս» անունով, ու ո'չ մի կապ չունի Հայաստանից հեռացած ադրբեջանցիների հետ, ինչպես նաև Ադրբեջանից բռնի տեղահանված հարյուր հազարավոր հայերի հետ։
Հիմա ինչպե՞ս կարող էր երկրում լինել խելամիտ իշխանություն, որը թույլ կտար պատմության նման կեղծում։
Սա Հայաստանի իշխանությունների հանցավոր գործունեության կամ անգործության հետևանքն է։
Նկատել եք չէ՞, որ Ալիևի այս էքսպանսիոնիստական հայտարարություններին միակ արձագանքը Փաշինյանի առաջարկն էր, թե բա մենք փակենք արցախցիների վերադարձի հարցը, դուք՝ «արևմտյան ադրբեջանցիների» հարցը։