Ռուս գիտնականները հայտնաբերել են դինոզավրի նոր տեսակ՝ յուրահատուկ ճանկերով
Հայտնաբերվել և նկարագրվել է դինոզավրի նոր տեսակ՝ «մանիպուլոնիքսը», որը իր յուրահատուկ ճանկն օգտագործում էր այլ դինոզավրերից ձվերը գողանալու համար։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի-ին ասել է Ռուսաստանի ԳԱ Պալեոնտոլոգիական ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսեյ Լոպատինը։
«Մանիպուլոնիքսի առջևի վերջույթներն ունեին անսովոր գործառույթ. հսկայական ճանկի և մի քանի լրացուցիչ փշերի միջոցով այս դինոզավրը ծակում և պահում էր ավելի մեծ դինոզավրերի ձվերը», - բացատրել է գիտնականը։
ՌԴ ԳԱ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Ավերյանովի խոսքով, նախկինում կարծում էին, որ դինոզավրի մեծ ճանկը նախատեսված էր գետնից տերմիտներ և միջատներ դուրս բերելու համար։
«Մեր նոր վերականգնման համաձայն՝ մանիպուլոնիքսը և նրա ցեղատեսակները փոքրիկ գիշերային գիշատիչներ էին, որոնք մասնագիտացած էին ձվեր ուտելու մեջ», - ասել է Ավերյանովը՝ հավելելով, որ դինոզավրերը ապրել են լճերով և գետերով հարուստ տարածքներում։
Փոքրամարմին գիշատիչ դինոզավրի կմախքը հայտնաբերել է Պալեոնտոլոգիական ինստիտուտի հետազոտող Վալերի Ռեշետովը՝ Մոնղոլիայի Գոբի անապատում գտնվող Հերմին-Ցավի ուշ կավճի ժամանակաշրջանի տարածքում խորհրդա-մոնղոլական համատեղ պալեոնտոլոգիական արշավախմբի աշխատանքների ժամանակ։

Российские ученые установили новый вид динозавра с уникальными когтями
Установлен и описан новый вид динозавра "манипулоникс", который с помощью своего уникального когтя воровал яйца у сородичей, сообщил РИА Новости директор Палеонтологического института имени Борисяка РАН Алексей Лопатин.
"Редуцированные передние конечности манипулоникса обладали необычной функцией – с помощью огромного когтя и нескольких дополнительных шипов этот динозавр прокалывал и удерживал в лапах яйца более крупных динозавров", - рассказал ученый.
По словам профессора РАН Александра Аверьянова, ранее считалось, что крупный коготь был дан динозавру, чтобы добывать из земли термитов и насекомых.
"Согласно нашей новой реконструкции, манипулоникс и его родственники были ночными мелкими хищниками, специализированными на поедании яиц", - сказал Аверьянов, добавив, что динозавры жили в богатой озерами и реками местности.
Скелет миниатюрного хищного динозавра был найден сотрудником Палеонтологического института Валерием Решетовым в ходе работ совместной советско-монгольской палеонтологической экспедиции на позднемеловом местонахождении Хермин-Цав в пустыне Гоби в Монголии.