Ալիևը հրաժարվել է հանդիպել Պուտինի բանագնացի հետ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է հանդիպում անցկացնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի բանագնաց, ՌԴ ԱԻՆ ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովի հետ, հաղորդում է ռուսական Telegram ալիքներից մեկը։ Բաքուն առաջ էր քաշել մեկ հիմնական նախապայման՝ Ռուսաստանը պետք է ընդունի E190 ինքնաթիռը 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Գրոզնիի երկնքում խոցելու փաստը։
Հատկանշական է, որ Կուրենկովի Բաքու այցի ժամանակ դատարանը մերժել է ռուս լրագրողների համար խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը։ Նրանք մնացել են կալանքի տակ։
Կրեմլի լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Կուրենկովի Բաքու այցի հիմնական նպատակն արտակարգ իրավիճակների նախարարների նեղ շրջանակում հանդիպումն էր։ Միևնույն ժամանակ, Կուրենկովը փորձել է ոչ պաշտոնական շփում ունենալ Ալիևի հետ, սակայն Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմը հրաժարվել է ընդունել ռուս նախարարին։
Հուլիսի 6-ին հաղորդվել էր, որ Մոսկվան ակտիվորեն պատրաստվում է այցին՝ երկու երկրների միջև առկա տարաձայնությունները ոչ պաշտոնական եղանակով լուծելու համար։

Алиев отказался проводить встречу с личным посланником Путина
Президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался проводить встречу с личным посланником президента РФ Александром Куренковым. Баку изначально выдвинул одно главное условие: Россия должна признать факт уничтожения самолета E190 25 декабря 2024 года в небе над Грозным, сообщает российский Telegram-канал "ВЧК-ОГПУ".
Когда Куренков еще находился в Баку, суд отклонил прошение об изменении меры пресечения российским журналистам. Они остались под стражей, а значит не может быть и речи о каком-либо обмене с РФ. Кремлевские СМИ сообщали, что главной целью визита Куренкова в Баку якобы был слет министров по чрезвычайным ситуациям в узком кругу. Тогда же Куренков попытался неформально пообщаться с Алиевым, но в администрации президента Азербайджана отказались принимать российского министра. Еще 6 июля источники сообщали, что Москва активно готовилась к визиту, чтобы на неофициальном уровне уладить разногласия между двумя странами. От Путина планировалось передать послание, касающееся обмена арестованными.