«ՌԴ-ն 3 ամսում ավելի շատ զենք է արտադրում, քան՝ ՆԱՏՕ-ի երկրները 1 տարում». Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը երեք ամսում մի քանի անգամ ավելի շատ զինամթերք է արտադրում, քան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բոլոր անդամ երկրները մեկ տարվա ընթացքում։
«Մենք գործ ունենք աշխարհաքաղաքական լուրջ մարտահրավերի հետ։ Եվ սա առաջին հերթին Ռուսաստանն է, որը վերականգնվում է այնպիսի արագությամբ, որը հավասարը չունի ժամանակակից պատմության մեջ։ Նրանք երեք ամսում երեք անգամ ավելի շատ զինամթերք են արտադրում, քան ամբողջ ՆԱՏՕ-ի դաշինքը մեկ տարվա ընթացքում», - ասել է Ռյուտեն՝ The New York Times-ին տված հարցազրույցում։
Ռյուտեի խոսքով՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի առաջնորդների՝ պաշտպանական ծախսերը մինչև 2035 թվականը ՀՆԱ-ի 5%-ին հասցնելու վերաբերյալ Հաագայում կայացած գագաթնաժողովում ձեռք բերված համաձայնությունն անհրաժեշտ է ՆԱՏՕ-ի երկրների անվտանգությունը երաշխավորելու համար, այդ թվում՝ Ռուսաստանից։
«Այո, սրանք հսկայական ծախսեր են։ Բայց եթե մենք չգնանք այդ քայլին, ստիպված կլինենք սովորել ռուսերեն», - ասել է նա։

"Россия производит больше оружия за 3 месяца, чем страны НАТО за 1 год" - Рютте
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что Россия за три месяца производит в разы больше боеприпасов, чем все страны-участницы Североатлантического альянса за год.
«Мы имеем дело с серьезным геополитическим вызовом. И это прежде всего Россия, которая восстанавливается со скоростью, не имеющей себе равных в современной истории. Они производят за три месяца в три раза больше боеприпасов, чем весь альянс НАТО за год», — сказал он в интервью газете The New York Times.
Рютте утверждает, что достигнутое по итогам саммита лидеров Североатлантического альянса в Гааге согласие на увеличение оборонных расходов до 5% ВВП к 2035 году необходимо, чтобы гарантировать странам НАТО безопасность в том числе от России. «Да, это огромные расходы. Но если мы не пойдем на них, нам придется учить русский», — заявил он.