Գոմայի բանտից փախուստի ժամանակ մահացել է մոտ 170 բանտարկյալ
Մոտ 170 բանտարկյալ է մահացել արևելյան Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության (ԿԴՀ) Գոմա քաղաքում բանտից զանգվածային փախուստի ժամանակ, երբ փողոցներում մարտեր են ընթանալիս եղել «Մարտի 23-ի շարժում» խմբավորման ապստամբների և Կոնգոյի բանակի ստորաբաժանումների միջև: Այս մասին հայտնում է Կոնգոյի Okapi ռադիոկայանը:
Հունվարի 27-ի փախուստի պահին բանտում, որը գտնվում է արևելյան Գոմայի Մունցենզե թաղամասում, մոտ 4400 բանտարկյալ է եղել։ Անվտանգության աշխատակիցները փորձել են կանգնեցնել փախչողներին՝ կրակ բացելով ու սպանելով մի քանի մարդու։ Դրանից հետո բանտում հրդեհ է բռնկվել, որի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 100 բանտարկյալ, հիմնականում՝ կանայք և երեխաներ։ Մնացածներին հաջողվել է փախչել։
Ներկայում Գոմայի կենտրոնական քաղաքային բանտը դատարկ է և հսկողներ չկա, նշում է ռադիոկայանը։
Ապստամբները, Ռուանդայի բանակի աջակցությամբ, հունվարի 26-ի երեկոյան մտել են Գոմա։ Երկու օր անց նրանք վերահսկողության տակ են առել քաղաքի հիմնական մասը և այնտեղ հիմնել իրենց ադմինիստրացիան։ Ինչպես հաղորդում է Okapi-ն, այժմ քաղաք է վերադառնում բնականոն կյանքը, բացվում են շուկաները և խանութները։ Սակայն դպրոցներն ու բուհերը չեն աշխատում։ Բենզինը թանկացել է գրեթե 30%-ով.

При побеге из тюрьмы Гомы погибли около 170 заключенных: Okapi
Около 170 заключенных погибли при массовом побеге из центральной тюрьмы города Гома на востоке Демократической Республики Конго (ДРК), когда на его улицах велись бои между наступавшими отрядами повстанцев из группировки "Движение 23 марта" и подразделениями конголезской армии. Об этом сообщила конголезская радиостанция Okapi.На момент побега 27 января в тюрьме, расположенной на востоке Гомы в квартале Мунзензе, содержались около 4,4 тыс. заключенных. Охрана попыталась остановить их, открыв огонь и убив несколько человек. Вслед за этим в тюрьме начался пожар, в котором погибли более 100 заключенных, в основном женщины и дети. Остальным удалось бежать.
Сейчас центральная городская тюрьма Гомы пуста, охрана отсутствует, отмечает радиостанция.
Повстанцы при поддержке армии Руанды вошли в Гому вечером 26 января. Спустя два дня они взяли под свой контроль основную часть города и установили в нем свою администрацию. Как передает Okapi, сейчас в городе налаживается нормальная жизнь, открылись рынки и магазины. Однако школы и вузы не работают. Почти на 30% выросли цены на бензин.