Նավալնիի հուղարկավորությունը կարող է տեղի ունենալ շաբաթվա վերջին
Փետրվարի 16-ին գաղութում մահացած Ալեքսեյ Նավալնիին հանրային հրաժեշտը նախատեսվում է անցկացնել այս շաբաթվա վերջին, այսինքն՝ մարտի 1-ից առաջ։ Այս մասին ասվում է Նավալնիի մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշի հայտարարության մեջ։
Ալեքսեյ Նավալնիի մարմինը նրա մորը՝ Լյուդմիլա Նավալնայային է հանձնվել քաղաքական գործչի մահից հետո իններորդ օրը՝ փետրվարի 24-ին։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը ճնշում չի գործադրել Ալեքսեյ Նավալնիի մոր վրա՝ կապված նրա առաջիկա հուղարկավորության հետ։ Բացի այդ, Պեսկովն ասել է, որ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարմնի արտահանձնման մասին որոշում չի կայացրել, քանի որ «պետության ղեկավարը ոչ մի կերպ չի կարգավորում այդ հարցերը»։
Ավելի վաղ գրել էինք, որ Նավալնիի մորն ստիպում են հուղարկավորությունն անցկացնել առանց հանրային հրաժեշտի:

Похороны Навального могут состояться в конце недели
Публичное прощание с Алексеем Навальным, скончавшимся в заполярной колонии 16 февраля, планируют провести в конце этой недели, то есть до 1 марта. Об этом говорится в сообщении пресс-секретаря Навального Киры Ярмыш.
Тело Алексея Навального передали его матери Людмиле Навальной на девятый день после смерти политика, 24 февраля. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Кремль не оказывал давления на мать Алексея Навального в связи с его предстоящими похоронами. Кроме того, заявил Песков, президент Владимир Путин не принимал решения о выдаче тела, потому что «глава государства эти вопросы никак не регулирует».