«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել. ««Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես և հայտարարել էր, համայնքների խոշորացման վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը վիճարկել է Սահմանադրական դատարանում:
Հատկանշական է, որ մշտապես իր լիազորություններից գանգատվող Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ունենալով Սահմանադրության պահպանմանը հետևելու սահմանադրական պարտականություն, այն պայմաններում, երբ օրենսդրական փաթեթը հակասելով միայն վերջերս հենց Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշման պահանջներին, խախտելով թվով 441 համայնքների լսվելու իրավունքը՝ չդիմեց Սահմանադրական դատարան, պարզապես սահմանափակվեց իշխանական որոշ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով:
«Հայաստան» խմբակցության կողմից, հաշվի առնելով հարցի հրատապությունը՝ Սահմանադրական դատարանին նաև միջնորդություն է ներկայացվել անհապաղ կասեցնել այս օրենսդրական փաթեթի գործողությունը: Դիմումը երեկ մուտքագրվել է ՍԴ»:

Фракция «Айастан» обратилась в Конституционный суд Армении
Фракция «Айастан» обратилась в Конституционный суд Армении с ходатайством о немедленной приостановке действия законодательного пакета об укрупнении общин. Об этом сообщается на странице блока «Айастан» в Facebook.
«Примечательно, что президент Армении Армен Саркисян, который постоянно сетует на ограниченность своих полномочий, наделен конституционной обязанностью следить за соблюдением Конституции. Однако в условиях, когда законодательный пакет нарушает право 441 общины быть выслушанными, он не обратился в КС и ограничился лишь встречами с некоторыми представителями властей.
Фракция «Айастан», учитывая актуальность вопроса, также обратилась в Конституционный суд с ходатайством о немедленном приостановлении действия этого законодательного пакета. Заявление было подано вчера в Конституционный суд»,- говорится в заявлении.