«Թուրքական Բայրաքթարների դեմ կարող են պատժամիջոցներ կիրառվել». Նաիրա Զոհրաբյան
Նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը գրում է. «ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է օրինագիծը, որով պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին: Օրինագիծը ներկայացրել են Ներկայացուցիչների պալատի 16 անդամ՝ կից զեկույցով, որտեղ թվարկվում է Ադրբեջանի կատարած ռազմական հանցագործությունները՝ ներառյալ ապօրինի զինամթերքի և քիմիական զենքի՝ սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործումը խաղաղ բնակչության դեմ:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած օրինագիծը պահանջում է նաև անցկացնել հետաքննություն՝ օգտագործելով ամերիկյան տեխնոլոգիաներն ու քննել թուրքական Բայրաքթարները, որոնք օգտագործվել են հայ խաղաղ բնակչության թիրախավորման համար 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում:
Ուսումնասիրության արդյուքով կազմվելու է զեկույց և փորձագետներն ու օրենսդիրները չեն բացառում հստակ պատժամիջոցներ «Բայրաքթարների» դեմ։
Օրինագիծն առաջարկում է նաև ուսումնասիրել վարձկանների ներգրավման, օգտագործման, ֆինանսավորման և վերապատրաստման դեմ միջազգային կոնվենցիան, որն, ըստ ամենայնի, խախտվել է ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ և ինչպես նշվում է փաստաթղթում՝ Ադրբեջանը, Թուրքիայի օժանդակությամբ, վարձկան ահաբեկիչներից կազմված խմբավորիւմներ է ներառել ռազմական գործողություններում»:

Наира Зограбян: На турецкие «Байрактары» могут быть наложены санкции
Бывший депутат Наира Зограбян на своей странице в Facebook пишет: «Палата представителей США приняла законопроект, требующий от Азербайджана немедленно освободить всех армянских военнопленных. Законопроект представили 16 членов Палаты представителей. К нему приложен доклад, в котором перечислены военные преступления Азербайджана, включая использование незаконных боеприпасов и химического оружия – белого фосфора – против гражданского населения.
Законопроект, принятый Палатой представителей США, также требует провести расследование использования американских технологий в «Байрактарах», которые использовались для ударов по армянским мирным жителям во время Арцахской войны 2020 года.
По результатам исследования будет составлен доклад, эксперты и законодатели не исключают четких санкций в отношении «Байрактаров».
Законопроект также предлагает изучить международную конвенцию против вербовки, использования, финансирования и обучения наемников, которая якобы была нарушена во время второй карабахской войны. В документе отмечается, что Азербайджан при поддержке Турции задействовал в боевых действиях наемные террористические группы».