Իրանը մահապատժի է ենթարկել 19-ամյա ըմբիշ Սալեհ Մոհամմադիին
Իսլամական Հանրապետությունը մահապատժի է ենթարկել 19-ամյա ըմբիշ Սալեհ Մոհամմադիին, որը պատանեկան հավաքականի անդամ էր։
Տեղական աղբյուրների համաձայն՝ կախաղան հանելն իրականցվել է Ղոմ քաղաքում։
Մարզիկի հետ միասին մահապատժի է ենթարկվել ևս երկու դատապարտյալ։ Իրանի արդարադատությունը նրանց մեղադրել է 2026 թվականի հունվարին կառավարության դեմ զանգվածային բողոքի ցույցերի ժամանակ երկու ոստիկանի սպանության, ինչպես նաև «Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների շահերից բխող» դիվերսիոն գործունեության մեջ։
Մոհամմադին համարվում էր չափազանց խոստումնալից մարզիկ. 2024 թվականի աշնանը նա բրոնզե մեդալ նվաճեց Ռուսաստանում անցկացված մրցաշարում և պաշտոնական հրավեր ստացավ՝ միանալու Իրանի մինչև 19 տարեկանների հավաքականին։
Միջազգային մարդու իրավունքների կազմակերպությունները հատուկ ուշադրություն են հրավիրում գործի քննության և դատավճռի կայացման աննախադեպ արագության վրա. մարզիկը կալանավորվել է հունվարի 15-ին, իսկ մահապատիժը կիրառվել է փետրվարի 4-ին՝ հետաքննությունն ու դատավարությունը տևել են 3 շաբաթից էլ պակաս։

В Иране казнили 19-летнего борца по обвинению в связях с Израилем
В исламской республике приведен в исполнение смертный приговор в отношении 19-летнего борца Салеха Мохаммади, входившего в состав национальной юниорской сборной.
По сообщениям местных источников, казнь через повешение состоялась в городе Кум.
Вместе со спортсменом были лишены жизни еще двое осужденных. Иранское правосудие инкриминировало им убийство двух сотрудников полиции в ходе массовых антиправительственных протестов в январе 2026 года, а также ведение подрывной деятельности «в интересах Израиля и Соединенных Штатов».
Мохаммади считался крайне перспективным атлетом: осенью 2024 года он стал бронзовым призером турнира в России и получил официальное приглашение в национальную команду Ирана в возрастной категории до 19 лет.
Международные правозащитные организации обращают особое внимание на беспрецедентную скорость рассмотрения дела и вынесения приговора: спортсмен был взят под стражу 15 января, а высшая мера наказания была назначена уже 4 февраля - следствие и суд заняли менее трех недель.