Հայտնի են տարվա վատագույն ֆիլմն ու դերասանները
46-րդ «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակաբաշխությունը հայտարարեց իր հաղթողներին։ Արարողությունը տեղի ունեցավ «Օսկար»-ից մեկ օր առաջ։
«Աշխարհների պատերազմ» ֆիլմը շահեց ամենաշատ մրցանակները։ Այն հաղթեց հինգ անվանակարգերում՝ վատագույն ֆիլմ, վատագույն դերասան (Այս Քյուբ), վատագույն շարունակություն, նախապատմություն կամ ռիմեյք, վատագույն ռեժիսոր (Ռիչ Լի) և վատագույն սցենար (սցենարիստներ՝ Քենի Գոլդ և Մարկ Հայման)։ Թիմուր Բեկմամբետովը պրոդյուսերներից մեկն էր։
Ջարեդ Լետոն «Գահ. Արես» ֆիլմի համար, Դեյվ Բաուտիստան «Կորուսյալ երկրներում» ֆիլմի համար և Սքոթ Իսթվուդը «Ալարում» ֆիլմի համար առաջադրվել էին վատագույն դերասանի անվանակարգում՝ Այս Քյուբի հետ միասին։ Ռեբել Ուիլսոնը հաղթեց վատագույն դերասանուհու անվանակարգում՝ «Լրտեսների հարսանիքը» ֆիլմում իր դերի համար։ Սքարլեթ Ռոուզ Սթալոնեն արժանացավ երկրորդ պլանի դերասանուհու մրցանակին՝ «Կրակոցներ» ֆիլմում իր դերի համար։
Երկրորդ պլանի վատագույն դերասանի մրցանակը շնորհվեց «Սպիտակաձյունիկը» ֆիլմից համակարգչային յոթ թզուկներին։
Քեյթ Հադսոնն արժանացավ «Քավություն» մրցանակին։ Նրան նշել են «Օսկար»-ի առաջադրվելուց հետո՝ «Նրանց երազանքների մեղեդին» ֆիլմում իր դերի համար։ Դերասանուհին նախկինում մի քանի անգամ առաջադրվել է «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակի, այդ թվում՝ «Իմ լավագույն ընկերոջ աղջիկը» (2008) և «Մյուզիքլ» (2021) ֆիլմերի համար։

Антипремию в 46-й раз вручили за день до церемонии «Оскар»
Антипремия «Золотая малина» в 46-й раз объявила лауреатов. Церемония прошла за день до вручения премии «Оскар».
Больше всего «наград» получил фильм «Война миров». Картина победила в пяти категориях: худший фильм, худший актёр — Айс Кьюб, худший сиквел, приквел или ремейк, худший режиссёр — Рич Ли, а также худший сценарий, написанный Кенни Голдом и Марком Хайманом. Одним из продюсеров проекта выступил Тимур Бекмамбетов.
В категории худшего актёра вместе с Айсом Кьюбом номинировали Джареда Лето за «Трон: Арес», Дэйва Батисту за «В потерянных землях» и Скотта Иствуда за «Alarum». Худшей актрисой признали Ребел Уилсон за роль в фильме «Шпионская свадьба». Антипремию за женскую роль второго плана получила Скарлет Роз Сталлоне за фильм «Стрелки».
В категории худшего актёра второго плана «награду» присудили семерым компьютерным гномам из фильма «Белоснежка».
Премию в номинации «Искупление» получила Кейт Хадсон. Её отметили после номинации на «Оскар» за роль в фильме «Мелодия их мечты». Ранее актриса несколько раз получала номинации на «Золотую малину», в том числе за фильмы «Девушка моего лучшего друга» (2008) и «Мьюзик» (2021).
Что нужно знать
Лауреатов премии «Оскар» объявят 15 марта. Больше всего номинаций получил фильм «Грешники» — картина представлена в 16 категориях.
Второе место по числу номинаций занял фильм «Битва за битвой» Пола Томаса Андерсона с Леонардо Ди Каприо в главной роли.
За звание лучшего фильма года также поборются «Бугония», «Битва за битвой», «Франкенштейн», «Гамнет», «Марти Великолепный», «Грешники», «Сентиментальная ценность» и «Секретный агент».