Հայտնի են 79-րդ BAFTA կինոմրցանակաբաշխության անվանակարգերը
Լոնդոնում հայտարարվել են 79-րդ BAFTA կինոմրցանակաբաշխության անվանակարգերը: Արարողությունը տեղի կունենա փետրվարի 22-ին Royal Festival Hall-ում և կվարի դերասան Ալան Քամինգը։
Փոլ Թոմաս Անդերսոնի «Մարտ առ մարտ» ֆիլմը գլխավորում է անվանակարգերը՝ 14 անվանակարգով, այդ թվում՝ «Լավագույն ֆիլմ» և «Լավագույն ռեժիսոր» հիմնական անվանակարգերում: Գլխավոր դերասաններ Լեոնարդո ԴիԿապրիոն և Չեյս Ինֆինիտը նույնպես ստացել են դերասանական անվանակարգեր։
Ռայան Քուգլերի «Մեղավորները» երկրորդ տեղում է՝ 13 անվանակարգով: Ֆիլմն առաջադրվել է «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգերում, ինչպես նաև առաջադրվել է «Լավագույն երաժշտություն» և «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգերում:
Քլոե Չժաոյի «Համնեթ» և Ջոշ Սաֆդիի «Մարթի Հիանալի» ֆիլմերն ստացել են 11-ական անվանակարգ և նույնպես հավակնում են «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգին: «Զգացմունքային արժեք» դրաման «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգի հինգերորդ թեկնածուն է: Բրիտանական ֆիլմերի շարքում առաջատար թեկնածուներն էին Քըրք Ջոնսի կենսագրական դրաման՝ «Ես երդվում եմ», Հարրի Լայթոնի մելոդրաման՝ «Թամբը» և Ջեյմս Գրիֆիթսի «Ուոլիս կղզու բալլադը» դրամեդիան։
Այլ անվանակարգեր՝
Լավագույն ռեժիսոր՝ Յորգոս Լանտիմոս («Բուգոնիա»), Քլոե Չժաո («Համնեթ»), Ջոշ Սաֆդի («Մարթի Հիանալի»), Փոլ Թոմաս Անդերսոն («Մարտ առ մարտ»), Հովակիմ Թրիեր («Զգացմունքային արժեք»), Ռայան Քուգլեր («Մեղավորները»)։
Լավագույն դերասան՝ Ռոբերտ Արամայո («Ես երդվում եմ»), Թիմոթի Շալամե («Մարթի Հիանալի»), Լեոնարդո ԴիԿապրիո («Մարտ առ մարտ»), Իթան Հոուք («Կապույտ լուսին»), Մայքլ Բ. Ջորդան («Մեղավորները»), Ջեսի Պլեմոնս («Բուգոնիա»)։
Լավագույն դերասանուհի՝ Ջեսի Բաքլի («Համնեթ»), Ռոուզ Բիրն («Ես քեզ կխփեի, եթե կարողանայի»), Քեյթ Հադսոն («Նրանց երազանքների մեղեդին»), Չեյզ Ինֆինիթի («Մարտ առ մարտ»), Ռենատե Ռեյնսվե («Զգացմունքային արժեք»), Էմմա Սթոուն («Բուգոնիա»)։
Լավագույն օրիգինալ սցենար՝ «Կապույտ լուսին», «Մարթի Հիանալի», «Զգացմունքային արժեք», «Մեղավորներ», «Գաղտնի գործակալ»։
Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ՝ «Էլիո», «Փոքրիկ Ամելի», «Զուտոպիա 2»։
Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ՝ «Ավատար. Կրակ և մոխիր», «F1», «Ֆրանկենշտեյն», «Դպրոցական ավտոբուս», «Ինչպես վարժեցնել վիշապին»։

Названы номинанты 79-й премии BAFTA 2026
В Лондоне объявили номинантов 79-й церемонии вручения кинопремии BAFTA. Церемония пройдет 22 февраля в Королевском фестивальном зале, ведущим станет актёр Алан Камминг, пишет Variety.
Лидером по числу номинаций стал фильм Пола Томаса Андерсона «Битва за битвой», получивший 14 категорий, включая главные — «Лучший фильм» и «Лучший режиссёр». Также главные актёрские номинации получили исполнители первых ролей Леонардо Ди Каприо и Чейз Инфинити.
На втором месте — «Грешники» Райана Куглера с 13 номинациями. Фильм претендует на звание «Лучший фильм», а также заявлен в музыкальной и режиссёрской категориях. По 11 номинаций получили «Гамнет» Хлои Чжао и «Марти Великолепный» Джоша Сэфди — они также претендуют на титул лучших лент. Пятый кандидат в категории «Лучший фильм» — драма «Сентиментальная ценность». Среди британских фильмов в числе лидеров оказались биографическая драма «Я ругаюсь» Кирка Джонса, мелодрама «Седло» Гарри Лайтона и драмеди «Баллада об острове Уоллис» Джеймса Гриффитса.
Другие номинации:
«Лучший режиссёр»: Йоргос Лантимос («Бугония»), Хлоя Чжао («Гамнет»), Джош Сафди («Марти Великолепный»), Пол Томас Андерсон («Битва за битвой»), Йоаким Триер («Сентиментальная ценность»), Райан Куглер («Грешники»).
«Лучший актёр»: Роберт Арамайо («Я ругаюсь»), Тимоти Шаламе («Марти Великолепный»), Леонардо Ди Каприо («Битва за битвой»), Итан Хоук («Голубая луна»), Майкл Б. Джордан («Грешники»), Джесси Племонс («Бугония»).
«Лучшая актриса»: Джесси Бакли («Гамнет»), Роуз Бирн («Я бы тебя пнула, если бы могла»), Кейт Хадсон («Мелодия их мечты»), Чейз Инфинити, («Битва за битвой»), Ренате Реинсве («Сентиментальная ценность»), Эмма Стоун («Бугония»).
«Лучший оригинальный сценарий»: «Голубая луна», «Марти Великолепный», «Сентиментальная ценность», «Грешники», «Секретный агент».
«Лучший анимационный фильм»: «Элио», «Маленькая Амели и метафизика труб», «Зверополис 2».
«Лучшие визуальные эффекты»: «Аватар: Огонь и пепел», F1, «Франкенштейн», «Школьный автобус», «Как приручить дракона».