«Միացյալ Նահանգներին անհրաժեշտ է Գրենլանդիան». Թրամփ
Վենեսուելայի դեմ գործողությունից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ին նույնպես պետք է Գրենլանդիան, քանի որ դանիական կղզին, իբր, շրջապատված է չինական և ռուսական նավերով։
«Մեզ անպայման պետք է Գրենլանդիան», - ասել է նա Atlantic ամսագրին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ տարածքը, իբր, «շրջապատված է ռուսական և չինական նավերով»։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ Գրենլանդիան պետք է դառնա Միացյալ Նահանգների մաս: Նա ընդգծել է դրա ռազմավարական կարևորությունը ազգային անվտանգության և «ազատ աշխարհի» պաշտպանության համար, այդ թվում՝ Չինաստանից և Ռուսաստանից: Գրենլանդիայի նախկին վարչապետ Մուտե Էգեդեն պատասխանել է, որ կղզին վաճառքի ենթակա չէ և երբեք էլ չի վաճառվի: Միևնույն ժամանակ, ամերիկացի առաջնորդը հրաժարվել է պարտավորվել ռազմական ուժ կիրառել Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար:

Трамп:США нуждаются в Гренландии
Президент США Дональд Трамп после операции в отношении Венесуэлы заявил, что США нуждаются и в Гренландии из-за того, что датский остров якобы окружен суднами КНР и РФ.
"Нам абсолютно необходима Гренландия", - сказал он в интервью журналу Atlantic, добавив, что территория якобы "окружена российскими и китайскими кораблями".
Трамп неоднократно повторял, что Гренландия должна стать частью Соединенных Штатов. Он указывал на ее стратегическую важность для национальной безопасности и защиты "свободного мира", в том числе от Китая и России. Бывший премьер Гренландии Муте Эгеде отвечал, что остров не продается и никогда не будет продаваться. Вместе с тем американский лидер отказывался дать обещание не применять военную силу для установления контроля над Гренландией.