Ֆրանսիական էլեկտրոնային երաժշտությունը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում
![]() Ֆրանսիայի էլեկտրոնային երաժշտության ժանրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է՝ որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն: Այս որոշումը ընդգծում է այս շարժման կարևորությունն ազգային գեղարվեստական ինքնության ձևավորման գործում: Ժանրը համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերեց հիմնականում 1976 թվականին թողարկված «Oxygene» ալբոմի կոմպոզիտոր Ժան-Միշել Ժառի շնորհիվ: Ալբոմը և հետագա աշխատանքները հիմք դրեցին «French Touch»-ին՝ 1990-ականների ֆրանսիական հաուս երաժշտության ոճին, որը համաշխարհային ճանաչում ստացավ: 1993 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դեսպան Ժառը ոչ միայն ակտիվորեն առաջ մղեց էլեկտրոնային երաժշտությունը միջազգային մակարդակով, այլև արժանացավ պետական պարգևների, այդ թվում՝ Պատվո լեգեոնի: Սոցիալական ցանցերում երաժիշտը նշել է, որ ժանրի ընդգրկումը ժառանգության ցանկում իր երկարամյա աշխատանքի գագաթնակետն էր: |

Французская электронная музыка вошла в список культурного наследия ЮНЕСКО
Жанр электронной музыки из Франции официально признан нематериальным культурным наследием ЮНЕСКО. Решение подчёркивает значимость этого направления в формировании национальной художественной идентичности, пишет Billboard.
Признание на мировом уровне жанр получил во многом благодаря Жану-Мишелю Жарру — автору альбома Oxygene, вышедшего в 1976 году. Диск и последующие работы заложили основу для French Touch — стиля французской хаус-музыки 1990-х, получившего мировую известность.
Жарр, посол ЮНЕСКО с 1993 года, не только активно продвигал электронную музыку на международной арене, но и получал государственные награды, в том числе Орден Почётного легиона. В соцсетях музыкант отметил, что признание жанра в списке наследия стало итогом его многолетней работы.