Լուվրը դադարեցրել է աշխատանքը աշխատակիցների գործադուլի պատճառով
Փարիզի Լուվրն անորոշ ժամանակով փակել է իր դռները աշխատակիցների գործադուլի պատճառով։ Թանգարանն այս մասին հայտարարել է իր կայքում։
Ըստ Le Monde-ի՝ Լուվրի 400 աշխատակիցներ են մասնակցում գործադուլին։ Նրանք բողոքում են «աշխարհի ամենաշատ այցելվող թանգարանում աշխատանքային պայմանների վատթարացման և այցելուների սպասարկման որակի անկման դեմ»։
Լուվրի վարչակազմը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 15-ին այն փակ կլինի ամբողջ օրը։ CGT արհմիության ներկայացուցիչ Քրիստիան Գալանիի խոսքով՝ թանգարանին «անհրաժեշտ է ուղղության փոփոխություն առաջնահերթությունների և անհետաձգելի կարիքների առումով»։ Նա հավելել է, որ վերջին 15 տարիների ընթացքում հաստատությունը կրճատել է իր անվտանգության ոլորտի 200 աշխատակցի, մինչդեռ այցելուների թիվը կրկնապատկվել է։ Արհմիությունները պահանջում են, որ Լուվրը ստեղծի լրացուցիչ աշխատատեղեր ընդունարանում և հասարակական կարգի պահպանման ոլորտում։ «Աշխատակիցները հոգնած են և ցանկանում են, որ իրենց օրինական պահանջները լսվեն»։ «Նրանց անհրաժեշտ են ռեսուրսներ՝ իրենց աշխատանքը լավ կատարելու, նորմալ պայմաններում աշխատելու և այցելուներին ավելի լավ սպասարկելու համար», - նշել է Աշխատանքի ընդհանուր կոնֆեդերացիայի Ֆրանսիայի թանգարանային աշխատողների արհմիության գլխավոր քարտուղար Նատալի Ռամոսը։
Bloomberg-ը հաղորդում է, որ գործադուլի պատճառը նաև Լուվրում վերջերս տեղի ունեցած կողոպուտն ու ջրատարի վթարն էր, որի հետևանքով վնասվել էին Եգիպտոսի հնությունների դեպարտամենտի հարյուրավոր գրքեր։

Лувр остановил работу из-за забастовки сотрудников
В Париже из-за забастовки сотрудников Лувр прекратил работу на неопределённое время. Об этом сообщили на сайте музея.
По данным Le Monde, забастовку поддержали 400 работников Лувра. Они протестуют против «ухудшения условий труда и снижения качества обслуживания посетителей в самом посещаемом музее мира».
В администрации Лувра сообщили, что он будет закрыт весь день 15 декабря. По словам представителя профсоюза CGT Кристиана Галани, музею «необходима смена курса в отношении приоритетов и неотложных потребностей». Он добавил, что за 15 лет в секторе безопасности учреждения сократили 200 сотрудников, а число посетителей в то же время возросло вдвое. Профсоюзы требуют, чтобы в Лувре создали дополнительные рабочие места в сфере приёма посетителей и наблюдения за порядком в музее. «Сотрудники устали и хотят, чтобы их законные требования были услышаны. Им нужны ресурсы, чтобы качественно выполнять свою работу, работать в нормальных условиях и лучше обслуживать посетителей», — отметила генсек профсоюза работников музеев Франции Генеральной конфедерации труда Натали Рамос.
Bloomberg пишет, что также причинами забастовки стали недавнее ограбление Лувра и прорыв водопровода, из-за которого повредились сотни книг в отделе египетских древностей.