Հայտնի են 2026 թվականի «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդները
Հայտնի են 2026 թվականի «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդները: Մրցանակաբաշխության արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 11-ին։
«Լավագույն ֆիլմ» (դրամա) անվանակարգերի հավակնորդների թվում են «Ֆրանկենշտեյնը», «Համնետը», «Պարզապես պատահարը», «Գաղտնի գործակալը», «Զգացմունքային արժեքը» և «Մեղավորները»։ «Լավագույն ֆիլմ» (մյուզիքլ/կատակերգություն) անվանակարգերի հավակնորդների թվում են «Կապույտ լուսինը», «Բուգոնիան», «Մարտիի հրաշալիքը», «Վերացման մեթոդը», «Մարտ առ մարտ» և «Նոր ալիքը»։
«Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգերի հավակնորդների թվում են Փոլ Թոմաս Անդերսոնը, Ռայան Քուգլերը, Գիլյերմո դել Տորոն, Ջաֆար Փանահին, Յոահիմ Թրիերը և Քլոե Չժաոն։
Անվանակարգերի թվով առաջատարներն են «Մարտ ճակատամարտից հետո» (ինը), «Զգացմունքային արժեքը» (ութ) և «Մեղավորները» (յոթ)։ «Լավագույն դրամատիկական սերիալ» անվանակարգում առաջադրվածների թվում են «Դիվանագետը», «Փիթը», «Շատերից մեկը», «Ազատման վճարը», «Դանդաղ ձիերը» և «Սպիտակ լոտոսը», որը առաջադրվել է վեց անվանակարգերում: Կատակերգության անվանակարգերում առաջադրվածների թվում են «Էբոթի տարրական դպրոցը», «Արջը», «Խակի», «Ոչ ոք սա չի ուզում», «Սպանությունները» և «Ստուդիան»։
2026 թվականի մրցանակաբաշխության ժամանակ կլինի ընդհանուր առմամբ 28 անվանակարգ: Առաջադրվածների ամբողջական ցանկը հասանելի է «Ոսկե գլոբուսի» կայքում։
Վերջնական քվեաթերթիկները կուղարկվեն դեկտեմբերի 19-ին և պետք է վերադարձվեն մինչև հունվարի 3-ը: Նիկի Գլեյզերը կրկին կվարի արարողությունը: Հունվարի 8-ին կկայանա «Ոսկե երեկո», որտեղ Հելեն Միրենը և Սառա Ջեսիկա Փարքերը կստանան իրենց ողջ կյանքի ընթացքում ունեցած նվաճումների համար մրցանակներ:

Объявлены номинанты на «Золотой глобус-2026»
В США представили претендентов на получение премии «Золотой глобус». Церемония награждения состоится 11 января, сообщает Deadline.
В номинации «Лучший фильм (драма)» представлены «Франкенштейн», «Гамнет», «Простая случайность», «Секретный агент», «Сентиментальная ценность» и «Грешники». В аналогичной категории для мюзиклов и комедий — «Голубая луна», «Бугония», «Марти великолепный», «Метод исключения», «Битва за битвой» и «Новая волна».
За звание лучшего режиссёра поборются Пол Томас Андерсон, Райан Куглер, Гильермо дель Торо, Джафар Панахи, Йоаким Триер и Хлоя Чжао. Лидером по числу номинаций стали фильмы «Битва за битвой» (девять), «Сентиментальная ценность» (восемь) и «Грешники» (семь). В номинации «Лучший драматический сериал» — «Дипломат», «Питт», «Одна из многих», «Выходное пособие», «Медленные лошади» и «Белый лотос», который представлен в шести категориях. Среди комедийных проектов — «Начальная школа Эбботт», «Медведь», «Хаки», «Никто этого не хочет», «Убийства в одном здании» и «Студия».
Всего на премии 2026 года объявят победителей в 28 категориях. Полный список номинантов доступен на сайте «Золотого глобуса».
Окончательные бюллетени для голосования разошлют 19 декабря, а вернуть их необходимо будет 3 января. Церемонию награждения вновь проведет Никки Глейзер. 8 января пройдёт «Золотой вечер», где премии за жизненные достижения получат Хелен Миррен и Сара Джессика Паркер.