Բրազիլիայում զինված կողոպտիչները գրադարանից գողացել են արժեքավոր նկարներ
Երկու զինված տղամարդ մտել են Սան Պաուլոյի Մարիո դե Անդրադեի գրադարան։ Նրանք գողացել են Անրի Մատիսի և Կանդիդո Պորտինարիի առնվազն 13 տպագրություն, հաղորդում է G1-ը։
Բրազիլիայի մշակույթի և ստեղծագործական տնտեսության քարտուղարությունը հայտնել է, որ գողացվել են Մատիսի ութ և Պորտինարիի հինգ փորագրանկարներ։ Դրանք «Գրքից թանգարան» ցուցահանդեսի մաս էին կազմում։
Փորագրանկարներն ապահովագրված էին, և ցուցահանդեսի տարածքում ներկա են եղել անվտանգության աշխատակիցներ և տեսախցիկներ։ Բոլոր նյութերը հանձնվել են ոստիկանությանը։ Պարզվել է, որ անհայտ անձինք ներխուժել են շենք, հարձակվել անվտանգության աշխատակիցների և երկու տարեց հաճախորդների վրա, փորագրանկարը դրել պայուսակի մեջ և փախել գլխավոր մուտքով։ Հանցագործության ականատեսները դիմել են ոստիկանությանն օգնության համար, բայց կողոպտիչները չեն ձերբակալվել։ Իրավապահ մարմիններն արդեն իսկ պարզել են կասկածյալների ինքնությունը և որոնում են նրանց։
Անրի Մատիսը ֆրանսիացի նկարիչ էր և մոդեռնիստական ​​շրջանի առաջատար եվրոպացի նկարիչներից մեկը։ Նա նաև ֆովիզմի հիմնադիրներից մեկն էր։
Կանդիդո Պորտինարին 20-րդ դարի ամենակարևոր բրազիլացի նկարիչն էր։ Նա հաճախ իր նկարները նվիրում էր հասարակ մարդկանց կյանքին։

В Бразилии вооружённые преступники украли ценные картины из библиотеки
Двое вооружённых людей проникли в библиотеку имени Марио де Андраде в Сан-Паулу. Они похитили минимум 13 гравюр художников Анри Матисса и Кандиду Портинари, пишет G1.
Секретариат культуры и творческой экономики Бразилии сообщил, что украдены восемь гравюр Матисса и пять Портинари. Они были экспонатами выставки «От книги к музею».
Гравюры застрахованы, на месте проведения выставки были сотрудники службы безопасности и камеры видеонаблюдения. Все материалы переданы в полицию. Установлено, что неизвестные ворвались в здание, напали на охранников и двух пожилых посетителей, положили гравюры в сумку и сбежали из библиотеки через главный вход. Свидетели преступления обратились за помощью к полицейским, но грабителей задержать не удалось. Правоохранители уже установили личности подозреваемых и ищут их.
Анри Матисс — французский художник, один из главных европейских живописцев периода модернизма. Также он является одним из основоположников фовизма.
Кандиду Портинари — крупнейший бразильский художник XX века. Чаще всего он посвящал свои картины жизни простых людей.