«Թրամփի հետ Ալյասկայում խոսել ենք միայն մեկ թեմայի շուրջ». Պուտին
Ուկրաինայի հակամարտության լուծումն Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման միակ թեման էր, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Վալդայ» ակումբի նիստում:
«Այնտեղ նախագահ Թրամփի հետ մենք գործնականում ոչինչ չենք քննարկել, նույնիսկ երկկողմ հարցեր: Մենք միայն քննարկել ենք ուկրաինական ճգնաժամի լուծման հնարավորություններն ու մեթոդները: Ընդհանուր առմամբ, դա արդեն լավ է»,- ասել է Ռուսաստանի առաջնորդը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին Ալյասկայի գագաթնաժողովը կազմակերպելու համար և հանդիպումն անվանել է Մոսկվայի և Վաշինգթոնի միջև հարաբերությունների վերականգնման ազդանշան:
Օգոստոսի 15-ին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահները յոթ տարվա ընթացքում առաջին անգամ լիարժեք հանդիպում անցկացրին: Գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքում և ավարտվել է նրանով, որ առաջնորդները հայտարարել են «նշանակալի առաջընթացի» մասին, բայց առանց որևէ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու: Քաղաքական գործիչները քննարկել են հիմնական հարցեր, այդ թվում՝ Ուկրաինայում զինված հակամարտության դադարեցումը:
Գագաթնաժողովից հետո Թրամփը հայտարարել է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների առաջնորդների միջև եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման մեկնարկի մասին: Պուտինը, իր հերթին, ամերիկացի առաջնորդին հրավիրել է Մոսկվա։

Путин назвал единственную тему, которую обсуждал с Трампом на Аляске
Урегулирование конфликта на Украине было единственной темой встречи с американским лидером Дональдом Трампом на Аляске, рассказал на заседании клуба «Валдай» президент РФ Владимир Путин. Об этом на своем сайте сообщает пресс-служба Кремля.
«Мы там не говорили с президентом Трампом практически ни о каких вопросах даже двусторонней повестки, говорили только о возможностях и способах урегулирования украинского кризиса. В целом, это уже хорошо», — сказал лидер РФ.
Он поблагодарил Трампа за организацию саммита на Аляске и назвал сам факт встречи сигналом для восстановления отношений Москвы и Вашингтона.
15 августа президенты России и США впервые за семь лет провели полноформатную встречу. Саммит прошел на Аляске, в Анкоридже, и завершился заявлениями лидеров о «существенном прогрессе», но без подписания мирных соглашений. Политики обсуждали ключевые вопросы, в том числе прекращение вооруженного конфликта на Украине.
Трамп по итогам саммита заявил о начале подготовки трехсторонней встречи лидеров России, Украины и США. В свою очередь, Путин пригласил американского лидера в Москву.