ՌԴ-ում դեռահասներ են ձերբակալվել՝ ահաբեկչություն նախապատրաստելու համար
Ռուսաստանի չորս շրջաններում վեց դեռահաս է ձերբակալվել ահաբեկչական հարձակումներ հրահրելու և նախապատրաստելու համար, հայտնում է ՌԴ Քննչական կոմիտեն։ Հարուցվել են քրեական գործեր։
Օրինակ՝ Օրենբուրգի մարզում 15-ամյա դեռահասը մասնակցել է միջազգային ահաբեկչական շարժման գործունեությանը, հաղորդում է գործակալությունը։ Օգոստոսին Բաշկորտոստանի 14-ամյա բնակիչը սոցիալական ցանցերում տարածել է Բլագովեշչենսկի ուսումնական հաստատություններում զանգվածային սպանություններ պլանավորելու մասին տեղեկատվություն, հաղորդում է գործակալությունը։
2024 թվականի հունիսին Բրյանսկից Telegram ալիքի անչափահաս ադմինիստրատորը հրապարակել է տեսանյութ, որում արդարացնում է Ռուսաստանում արգելված ահաբեկչական կազմակերպության գործունեությունը։ Չելյաբինսկի մարզում երեք անչափահաս, ակնթարթային հաղորդագրությունների միջոցով հրահանգներ ստանալուց հետո, փորձել են հրկիզել երկաթուղային փոխանցման պահարանը։

Шесть подростков задержаны в четырех регионах России за призывы и подготовку к терактам
Шесть подростков задержаны в четырех регионах России за призывы и подготовку к терактам, сообщает СК. Возбуждены уголовные дела.
Так, в Оренбургской области 15-летний подросток принимал участие в деятельности террористического международного движения, сообщает ведомство. В августе 14-летняя жительница Башкортостана распространяла в соцсетях информацию о планировании массовых убийств в образовательных организациях Благовещенска, сообщает ведомство. В
Несовершеннолетний администратор Telegram-канала из Брянска в июне 2024 года опубликовал видео с оправданием деятельности запрещенной в России террористической организации. В Челябинской области трое несовершеннолетних после получения инструкции в мессенджере пытались поджечь релейный шкаф на железной дороге.