Մադագասկարում բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվել է առնվազն 22 մարդ
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը հայտնել է, որ Մադագասկարում ջրի և էլեկտրաէներգիայի անջատումների դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվել է առնվազն 22 մարդ։
«Առնվազն 22 մարդ զոհվել է, իսկ ավելի քան 100-ը՝ վիրավորվել։ Զոհերի թվում են անվտանգության ուժերի կողմից սպանված ցուցարարներ և անցորդներ, ինչպես նաև ցուցարարների հետ կապ չունեցող անհատների և խմբավորումների կողմից հետագա լայնածավալ բռնության և թալանման հետևանքով զոհվածներ», - ասվում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Թուրքը կոչ է արել Մադագասկարի իշխանություններին անցկացնել բռնության «արագ, մանրակրկիտ, անկախ և թափանցիկ հետաքննություն» և պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկել։ «Ես կոչ եմ անում անվտանգության ուժերին զերծ մնալ ավելորդ և անհամաչափ ուժի կիրառումից և անհապաղ ազատ արձակել բոլոր կամայականորեն ձերբակալված ցուցարարներին», - ասել է նա՝ նշելով, որ միջազգային իրավունքի համաձայն, իրավապահ մարմինները կարող են հրազեն օգտագործել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում՝ կյանքը պաշտպանելու կամ անմիջական սպառնալիքից լուրջ վնասվածքներ կանխելու համար։
Երկուշաբթի օրը հազարավոր երիտասարդներ կրկին բողոքի ցույց են անցկացրել Մադագասկարում էլեկտրաէներգիայի և ջրի անջատումների դեմ և այժմ պահանջում են կառավարության հրաժարականը։ 2424.mg պորտալի փոխանցմամբ՝ ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ է օգտագործել։

22 человека погибли в протестах на Мадагаскаре
По меньшей мере 22 человека погибли в протестах против отключения воды и электричества на Мадагаскаре, сообщило Управление верховного комиссара ООН по правам человека.
"По меньшей мере 22 человека погибли и более ста получили ранения. Среди жертв – протестующие и прохожие, убитые сотрудниками сил безопасности, а также другие, погибшие в результате последовавшего широкомасштабного насилия и грабежей со стороны отдельных лиц и банд, не связанных с протестующими", - сообщило УВКПЧ в коммюнике. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал власти Мадагаскара провести "оперативное, тщательное, независимое и прозрачное расследование" случаев насилия и привлечь виновных к ответственности.
"Я настоятельно призываю силы безопасности воздержаться от применения ненужной и несоразмерной силы и немедленно освободить всех произвольно задержанных протестующих", - сообщил он, отметив, что, согласно международному праву, сотрудники правоохранительных органов могут применять огнестрельное оружие только в случае крайней необходимости для защиты жизни или предотвращения серьёзных травм от непосредственной угрозы.
В понедельник тысячи молодых людей вновь вышли на акции протеста против отключений электроэнергии и водоснабжения на Мадагаскаре и теперь требуют отставки правительства, полиция применила слезоточивый газ против демонстрантов, сообщил портал 2424.mg.
На прошлой неделе радиостанция RFI сообщала, что пять человек погибли на Мадагаскаре на манифестациях против отключений воды и электричества. Агентство Франс Пресс передавало, что силовики на Мадагаскаре применили резиновые пули и газовые гранаты для разгона готовящегося протеста в столице Антананариву. После протестов президент Мадагаскара Андри Радзуэлина заявил, что отправил в отставку министра энергетики.