«Մի շտապեք ԵՄ, այնտեղ ձեզ ոչ ոք չի սպասում»․ Լուկաշենկո
«Մոլդովան չպետք է շտապի մտնել Եվրոմիություն»,- ասել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Մոլդովայի նախկին նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին հայտնել է «Բելտա»-ն։
Լուկաշենկոն Դոդոնին ասել է, որ «ձեզ ոչ ոք ոչ մի տեղ չի սպասում»։ Բելառուսի ղեկավարը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի ԵՄ-ն արգելափակել է հացահատիկի մատակարարումը Ուկրաինա։ «Կարծում եք՝ մոլդովացիներին այնտեղ սպասում են և նրանց հատուկ վերաբերմունք կցուցաբերվի՞։ Նույնը կպատահի նաև ձեր գյուղատնտեսական արտադրանքի, գինու և այլնի հետ», - նշել է Բելառուսի նախագահը։
Լուկաշենկոն Դոդոնին ասել է, որ մոլդովացիները պետք է գնահատեն իրենց հողերը։ «Շատ գեղեցիկ, շատ բարի, շատ պարկեշտ ժողովուրդ», - ասել է նա։

Лукашенко дал совет Молдавии
Молдавии не следует рваться в Европейский союз. Такой совет на встрече с экс-президентом страны Игорем Додоном дал глава Белоруссии Александр Лукашенко. Об этом сообщает агентство «Белта».
Лукашенко заявил Додону, что «никто вас нигде не ждет». Глава Белоруссии напомнил, что в прошлом году ЕС заблокировал Украине поставки зерна. «Вы что, думаете, молдаван там ждут и особое будет отношение? Точно так будет с вашей аграрной продукцией, вином и так далее и тому подобно», — заметил президент Белоруссии.
Лукашенко сказал Додону, что молдаванам следует ценить свою земли. «Очень красивый, очень добрый, очень порядочный народ», — заявил глава государства.