«Պուտինը հեռատես գործիչ է»․ Լավրովը՝ Պուտին-Մակրոն հեռախոսազրույցի մասին
«Իսկապես քաղաքավարի մարդը, հեռատես քաղաքական գործիչը չի հրաժարվում երկխոսությունից»,- ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «Մոսկվա, Կրեմլ, Պուտին» հաղորդման հեղինակ Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև հեռախոսազրույցը։
Դիտարկմանը, թե ինչո՞ւ է Կրեմլը, չնայած ամեն ինչին, պատասխանել Ֆրանսիայի նախագահի կոչին, Լավրովը պատասխանել է․ «Պատասխանը կայանում է այն սկզբունքներում, որոնցով առաջնորդվում է Ռուսաստանի նախագահը։ Իսկապես քաղաքավարի մարդ, հեռատես քաղաքական գործիչ, որը երբեք չի հրաժարվում երկխոսությունից՝ ինչ-որ օպորտունիստական, գաղափարախոսական բնազդների համար։ Այսքանը»։
Սերգեյ Լավրովը չի բացահայտել Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների միջև զրույցի մանրամասները՝ հիշեցնելով, որ Կրեմլը մանրամասն խոսել է զրույցի հիմնական թեմաների մասին, և «մնացած ամեն ինչ դիվանագիտական ​​ավանդույթի հարց է»։
Վլադիմիր Պուտինի և Էմանուել Մակրոնի միջև հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հուլիսի 1-ին՝ ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ և տևել է ավելի քան երկու ժամ։

Лавров: Путин как дальновидный политик никогда не отказывается от диалога
По-настоящему вежливый человек, дальновидный политик не отказывается от диалога, заявил глава МИД России Сергей Лавров в интервью автору и соведущему программы "Москва. Кремль. Путин" Павлу Зарубину, комментируя телефонный разговор президента РФ Владимира Путина и лидера Франции Эммануэля Макрона.
Таким образом глава внешнеполитического ведомства ответил на вопрос журналиста, почему в Кремле, несмотря ни на что, ответили на звонок французского президента.
"Ответ заключается в тех принципах, которыми руководствуется президент России. По-настоящему вежливый человек, дальновидный политик, который никогда в угоду каким-то конъюнктурным, идеологическим инстинктам не отказывается от диалога. Вот и все", – заявил глава МИД РФ.
Раскрывать детали беседы президентов России и Франции Сергей Лавров не стал, напомнив, что в Кремле подробно рассказали о главных темах разговора, а "все остальное является предметом дипломатических традиций".
Телефонный разговор Владимира Путина и Эммануэля Макрона состоялся 1 июля по инициативе французской стороны и продлился более двух часов.