Երեքշաբթի, 15 ապրիլի, 2025 թ., 19:03
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջարկել է Հարվարդի համալսարանին զրկել հարկերից ազատ կարգավիճակից, քանի որ այն, նախագահի կարծիքով, քարոզում է վտանգավոր գաղափարական շարժումներ։
«Միգուցե Հարվարդը կորցնի իր՝ հարկերից ազատված կարգավիճակը և հարկվի՝ որպես քաղաքական կազմակերպություն, եթե շարունակի քարոզել քաղաքական, գաղափարական և ահաբեկչությունից ոգեշնչված և այն աջակցող «ախտ»: Հիշեք, որ հարկերից ազատված կարգավիճակը լիովին կախված է հանրային շահերից ելնող գործունեությամբ»,- գրել է Թրամփը Truth Social սոցցանցի իր էջում: ԱՄՆ-ի կրթության դեպարտամենտն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կրճատում է Հարվարդի համալսարանի պետական ​​ֆինանսավորումը $2,2 միլիարդով։ Ամերիկյան լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Թրամփի վարչակազմը մի շարք պահանջներ է ներկայացրել համալսարանի ղեկավարությանը ֆինանսավորումը պահպանելու համար, այդ թվում՝ հրաժարվել բազմազանության, հավասարության և ներառականության ծրագրից: Հարվարդի պաշտոնյաները երկուշաբթի հայտնել են, որ իրենք թույլ չեն տա կուսակցական կառավարությանը՝ թելադրել, թե «ինչ կարող է դասավանդել մասնավոր համալսարանը, ում կարող է ընդունել կամ ում կարող է վարձել»:
Սպիտակ տունը նախկինում պահանջել էր ամերիկյան համալսարաններից ապահովել հրեա ուսանողների պաշտպանությունը՝ սպառնալով կրճատել ֆինանսավորումը։ Նշենք, որ ամերիկյան համալսարաններում երբեմն հակաիսրայելական ցույցեր են տեղի ունենում՝ կապված Մերձավոր Արևելքում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման և Իսրայելի միջև հակամարտության սրման հետ։

Трамп предложил лишить Гарвардский университет безналогового статуса
Президент США Дональд Трамп предложил лишить Гарвардский университет безналогового статуса из-за того, что учебное заведение, по мнению президента, продвигает опасные идеологические течения.
"Может быть, Гарварду стоит лишиться своего безналогового статуса и облагаться налогами как политическая организация, если он продолжит продвигать политическую, идеологическую и вдохновленную (терроризмом - ред.)/поддерживающую терроризм 'болезнь'? Помните, что безналоговый статус полностью зависит от действий в интересах общества", - написал Трамп в своей соцсети Truth Social. Министерство образования США сообщило ранее, что лишает Гарвардский университет госфинансирования на 2,2 миллиарда долларов. Американские СМИ сообщали, что администрация Трампа выдвинула ряд требований к руководству университета для сохранения финансирования, в частности отказ от программы разнообразия, равенства и инклюзивности (DEI). Руководство Гарварда в понедельник выступило с заявлением, что не позволит правительству какой бы то ни было партии диктовать "частному университету, чему учить, кого принимать в студенты и кого нанимать".
Белый дом ранее потребовал от американских университетов обеспечить защиту студентов еврейского происхождения, пригрозив урезанием финансирования. Антиизраильские акции проходят в американских вузах в связи с обострением конфликта на Ближнем Востоке между палестинским движением ХАМАС и Израилем.