Կրեմլը պատրաստվում է մեծ հարձակման. The Economist
Ռուսական բանակն այս ամառ ռազմաճակատում պատրաստվում է նոր մեծ հակահարձակման։ Ուկրաինային շտապ անհրաժեշտ է մեծ թվով մարդկանց մոբիլիզացնել և ավելի հուսալի պաշտպանական գիծ կառուցել։ Այս մասին ասվում է բրիտանական The Economist-ում հրապարակված հոդվածում։
Նյութում ասվում է, որ եղանակի տաքացումը զինվորականներին թույլ կտա հանգստանալ, քանի որ տեխնիկան նման պայմաններում շատ դանդաղ է շարժվում։ Սակայն դա երկար չի տևի, նշում է աղբյուրը։ The Economist-ը թվարկել է Ուկրաինայի զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի հնարավորությունները, որոնք ի հայտ են եկել որոշակի քաղաքական որոշումների, ռազմական գործողությունների և պաշտպանական արդյունաբերության հնարավորությունների արդյունքում։ Միևնույն ժամանակ, նրանք նույնիսկ հաշվի են առել եղանակային պայմանները, որոնք ազդում են հարձակումների և գրոհմների հնարավորության վրա։ Արդյունքում նշվում է, որ Ռուսաստանը շուտով նոր հարձակում կսկսի Ուկրաինայի դեմ։ Ուկրաինան այս հարձակմանը կդիմավորի թուլացած, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունը կամրապնդվի առնվազն թարմ զինվորներով։
Պատասխանելով «ի՞նչ սպասել առաջիկա մի քանի շաբաթներին» հարցին՝ հրապարակումը նշել է, որ մի քանի շաբաթվա ընթացքում ուկրաինացիների համար բարենպաստ պայմաններ կստեղծվեն։ Օրինակ, տաքացումը կդարձնի Ռուսաստանի զինված ուժերի հարվածներն էներգետիկ ենթակառուցվածքներին ավելի քիչ վտանգավոր: Բացի այդ, գարնանային ճահիճը կսահմանափակի ծանր տեխնիկայի օգտագործմամբ հարձակողական գործողությունների հնարավորությունը։
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի Դաշնությունը այս ժամանակը «օգտակար» կանցկացնի, ասվում է հոդվածում։ Մասնավորապես, Կրեմլն օգտագործում է Crocus City Hall համերգասրահում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը՝ ուկրաինացիների նկատմամբ ռուսատյացությունը վերակենդանացնելու համար։ Դրա շնորհիվ իշխանությունները հույս ունեն, որ մոբիլիզացիայի նոր ալիքը «հաջող» կլինի։ Հավաքագրելով և վարժեցնելով նոր զորքեր՝ Ռուսաստանի Զինված ուժերը կանցնեն հարձակման, պնդում է լրատվականը։
«Մտավախություն կա, որ Ռուսաստանը կսկսի ևս մեկ մեծ հարձակում, ինչպես դա արել է անցյալ տարի: Եվ Ուկրաինայի՝ դիմադրելու կարողությունն այս անգամ շատ ավելի քիչ վստահություն է ներշնչում, քան այն ժամանակ», - ասվում է աղբյուրում:
Մինչդեռ Ուկրաինան մի շարք խնդիրներ ունի, պարզաբանել են լրագրողները։ Մասնավորապես, ԱՄՆ-ն շարունակում է տատանվել ռազմական օգնություն տրամադրելու հարցում։ Եվրոմիությունը, ինչպես պարզվեց, դեռ չի կարողանում տրամադրել խոստացված 1 միլիոն հրանոթային արկը, և ուկրաինական արդյունաբերությունը նույնպես չի կարող գլուխ բերել այդ խնդիրը։ Եվրոպայի տերությունները ծրագրում են ճնշում գործադրել Ուկրաինայի վրա՝ ստիպելու նրան հանձնվել։ Ուկրաինայում մոբիլիզացիան դանդաղել է, ուստի զորքերը չեն ստանում անհրաժեշտ համալրումներ։ Ամրացման գծերի շինարարությունլ սկսվել է ուշացումով։ Այս որոշման պատճառը, ենթադրում է The Economist-ը, մտավախությունն է, որ այս գծերը, եթե կառուցվեն, իսկական սահման կդառնան օկուպացված տարածքների հետ։
«Այն գաղափարը, որ այս գիծը կարող է հիմք դառնալ ապագա խաղաղ բանակցությունների համար, հենց այն է, ինչից պարոն Զելենսկին ցանկանում էր խուսափել։ Բայց հիմա վտանգն այնքան մեծ է, որ սա չարյաց փոքրագույն տարբերակն է... Աղոթեք, որ ուշ չլինի»,- գրում է լրատվականը։

Кремль готовится к большому наступлению
Российская армия готовится к новому большому контрнаступлению на фронте этим летом. Украине необходимо срочно мобилизовать большое количество людей и построить более надежную линию обороны. Об этом говорится в статье, опубликованной в британской The Economist.
В материале говорится, что потепление позволит отдохнуть военным, ведь техника в таких условиях очень медленно двигается. Однако это ненадолго, отмечается в публикации. The Economist перечислил возможности ВСУ и ВС РФ, которые сложились в результате определенных политических решений, боевых действий и возможностей оборонной промышленности. При этом учли даже погодные условия, которые влияют на возможность ведения атак и штурмов. В итоге указано, что вскоре Россия начнет новое наступление на Украину. Украина будет встречать это наступление ослабленной, тогда как РФ усилится как минимум свежими солдатами.
Отвечая на вопрос «Чего ожидать ближайшие несколько недель?», издание указывает, что в течение нескольких недель для украинцев будут благоприятные обстоятельства. Например, потепление сделает менее опасными удары ВС РФ по энергетической инфраструктуре. Кроме того, весеннее болото ограничит возможность наступательных операций с использованием тяжелой техники.
Однако РФ это время потратит «с пользой», говорится в статье. В частности, Кремль использует теракт в концертном зале «Крокус Сити Холл», чтобы оживить ненависть россиян к украинцам. Благодаря этому власть надеется, что новая волна мобилизации пройдет «успешно». Набрав и обучив новые войска, ВС РФ пойдут в наступление, утверждает издание.
«Россия, как опасаются, начнет новое большое наступление, как это было в прошлом году. И способность Украины удержаться на этот раз выглядит гораздо менее уверенной сейчас, чем тогда», - говорится в публикации.
Между тем Украина имеет ряд проблем, объяснили журналисты. В частности, США продолжают медлить с предоставлением военной помощи. Евросоюз, как выяснилось, пока не может предоставить обещанный 1 млн артиллерийских снарядов, а украинская промышленность с этим также не справится. Силы в Европе планируют надавить на Украину, чтобы заставить ее сдаться. В Украине притормозилась мобилизация, поэтому войска не получают необходимого пополнения. Фортификационные линии начали строить с задержкой. Причиной подобного решения, предполагает The Economist, является боязнь того, что эти линии, если их построить, станут реальной границей на оккупированных территориях.
«Идея о том, что эта линия может стать основой для будущих мирных переговоров, — это именно то, чего господин Зеленский хотел избежать. Но сейчас опасность настолько велика, что это наименее плохой вариант… Молитесь, чтобы не было слишком поздно», — пишет издание.