Ֆրանսիան Ուկրաինային աջակցելու համար կարմիր գծեր չունի. այս մասին BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարրոն։
Նրա խոսքով, Ուկրաինան կարող է ֆրանսիական հեռահար հրթիռներ օգտագործել Ռուսաստանի տարածքում «ինքնապաշտպանության տրամաբանությամբ»։ Նա, սակայն, չի հաստատել, որ Կիևն արդեն օգտագործել է ֆրանսիական զենք։
«Սկզբունքը հաստատված է... Նախագահ Զելենսկիին ուղղված մեր ուղերձները դրական ընդունվեցին»,- նշել է դիվանագետը։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ արևմտյան դաշնակիցները չպետք է որևէ սահմանափակում մտցնեն Ուկրաինային աջակցելու հարցում և չպետք է կարմիր գծեր դնեն։ Հարցին, թե դա կարո՞ղ է նշանակել ֆրանսիական զորքերի մասնակցությունը պատերազմին, քաղաքական գործիչը պատասխանել է՝ «մենք չենք բացառում ոչ մի տարբերակ».
«Մենք կաջակցենք Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է: Ինչո՞ւ, որովհետև մեր անվտանգությունը վտանգված է: Ամեն անգամ, երբ ռուսական բանակը մեկ քառակուսի կիլոմետր առաջ է շարժվում, սպառնալիքը մեկ քառակուսի կիլոմետրով մոտենում է Եվրոպային»:
Բարրոն նաև ակնարկել է Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրելու մասին։
«Մենք բաց ենք հրավեր ուղարկելու համար, և, հետևաբար, Ուկրաինայի ընկերների և դաշնակիցների հետ մեր քննարկումներում մենք աշխատում ենք նրանց մեր դիրքորոշումներին մոտեցնելու ուղղությամբ»,- ասել է քաղաքական գործիչը։

«Никаких красных линий по поддержке Украины Франция не имеет»: Жан-Ноэль Барро
Никаких красных линий по поддержке Украины Франция не имеет. Об этом в интервью BBC сказал министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.
По его словам, Украина может применять по территории РФ французские ракеты большой дальности "в логике самообороны". При этом он не подтвердил, что французское оружие уже использовалось Киевом.
"Принцип был установлен... Наши послания президенту Зеленскому были хорошо восприняты", - отметил дипломат.
В то же время он подчеркнул, что западные союзники не должны вводить никаких ограничений на поддержку Украины и не устанавливать красные линии. При этом на вопрос, может ли это означать участие французских войск в войне, политик ответил, что "мы не исключаем ни одного варианта":
"Мы будем поддерживать Украину настолько интенсивно и сколько нужно. Почему? Потому что на кону наша безопасность. Каждый раз, когда российская армия продвигается на один квадратный километр, угроза приближается к Европе на один квадратный километр".
Барро также намекнул на приглашение Украины в НАТО.
"Мы открыты для того, чтобы отправить приглашение, и поэтому в наших дискуссиях с друзьями и союзниками, друзьями и союзниками Украины мы работаем над тем, чтобы приблизить их к нашим позициям", - сказал политик.