Ֆիլիպինների փոխնախագահը նախագահի համար մարդասպան է վարձել
Ֆիլիպինների փոխնախագահը նախագահի համար մարդասպան է վարձել: «Ես նրան ասացի. «Եթե ինձ սպանեն, սպանիր նախագահ Ֆերդինանդ «Բոնգբոնգ» Մարկոս ​​կրտսերին, նրա կնոջը՝ Մարիա Լուիզին և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մարտին Ռոմուալդեսին։ Կանգ չառնեք, մինչև չսպանեք նրանց բոլորին»: Սա կատակ չէ։ «Ես արդեն գործարք եմ կնքել», - ասել է փոխնախագահը:
Ըստ հրապարակման՝ Դուտերտեն այսպես է արձագանքել իր աշխատակազմի կալանավորված ղեկավար Զուլեյկա Լոպեսին Ներկայացուցիչների պալատի կալանավայրից ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու ծրագրերին։ Դուտերտեն ասել է, որ ծրագրված փոխանցումը իշխանությունների կողմից «սպանության փորձ է»:
Տեղական GMA հեռուստաալիքը հայտնել է, որ քաղաքական գործչի հայտարարություններն արդեն քննվում են նախագահի անվտանգության հրամանատարության կողմից։ Հրամանատարությունը սպառնալիքը համարել է «ազգային անվտանգության խնդիր» և ասել, որ մտցնում է «անվտանգության խիստ միջոցներ»։
Բռնապետ Ֆերդինանդ Մարկոսի որդին՝ Մարկոսը, 2022 թվականի ընտրություններում պայքարում էր նախկին նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի դստեր՝ Դուտերտեի դեմ։ Այնուհետեւ նախագահ ընտրվեց Մարկոս ​​կրտսերը, իսկ Դուտերտեն դարձավ փոխնախագահ։ Սակայն աստիճանաբար քաղաքական գործիչների հարաբերությունները սրվեցին։ 2024 թվականի գարնանը նախագահը աշխատանքից ազատել էր Դուտերտեի դաշնակցին՝ Դավաոյի ոստիկանապետ Ռիչարդ Բադանգին, ինչպես նաև տասնյակ այլ ոստիկանների։

Вице-президент Филиппин наняла киллера для президента
«Я сказала ему: «Если меня убьют, убей президента Фердинанда «Бонгбонга» Маркоса-младшего, его жену Марию Луизу и спикера Палаты представителей Мартина Ромуальдеса. Не останавливайся, пока ты не убьешь их всех». Это не шутка. Я уже заключила сделку», — сказала вице-президент.
По информации издания, так Дутерте отреагировала на планы перевести задержанного начальника ее штаба Зулейку Лопес из следственного изолятора Палаты представителей в исправительное учреждение. Дутерте заявила, что запланированная передача была «покушением на убийство» со стороны властей.
Местный телеканал GMA сообщил, что заявления политика уже изучает президентское командование безопасности. В командовании сочли угрозу «вопросом национальной безопасности» и заявили, что вводят «строгие меры безопасности».
Маркос, сын диктатора Фердинанда Маркоса, был партнером Дутерте — дочери бывшего президента Родриго Дутерте — на выборах 2022 года. Тогда Маркос-младший был избран президентом, а Дутерте стала вице-президентом. Однако постепенно отношения между политиками разладились. Весной 2024 года президент уволил союзника Дутерте — начальника полиции Давао Ричарда Баданга, а также десятки других полицейских.