ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի անդրադարձը՝ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի քաղաքականությանը
Մարտի 21-ին ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հանդիպեց Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի (Alice Wairimu Nderitu, Special Advisor of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide) հետ՝ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումնաիտար իրավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրությունների դրսևորումները: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը:
Շեշտվել է, որ 100 օր շարունակվող շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից հայերի հանդեպ տարվող էթնիկ զտումների քաղաքականության վառ արտահայտություն է, ինչի մասին նախորդ տարվա դեկտեմբերի վերջից ի վեր ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին և Հատուկ խորհրդականին պարբերաբար տեղեկատվություն է տրամադրվել հայկական կողմից։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի կողմից մշակված «Ոճրագործությունների վերլուծության շրջանակ. Կանխարգելման գործիքակազմ» (Framework of Analysis for Atrocity Crimes: A tool for prevention) փաստաթղթով սահմանված՝ զանգվածային ոճրագործության նախանշան հանդիսացող գործոններին։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժ ապահովելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի ս.թ. փետրվարի 22-ի որոշմանը՝ Մհեր Մարգարյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից դրա իրականացումից հրաժարվելն ի ցույց է դնում միջազգային պարտավորությունների հանդեպ վերջինիս բացահայտ արհամարhանքը՝ նշելով զանգվածային ոճրագործության բոլոր նախանշանների առկայության պայմաններում ՄԱԿ կողմից վաղ ահազանգման մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտությունը։

Постпред Армении в ООН: 100-дневная блокада является ярким выражением проводимой Азербайджаном политики этнической чистки в отношении армян
![]() 21 марта постоянный представитель Республики Армения в ООН Мгер Маргарян встретился со специальным советником Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида Алисой Вайриму Ндериту, чтобы обсудить гуманитарную ситуацию, создавшуюся в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и проявлений геноцидальных намерений Азербайджана в отношении армян Нагорного Карабаха. На встрече было подчеркнуто, что 100-дневная блокада является ярким выражением проводимой Азербайджаном политики этнической чистки в отношении армян, о чем с конца декабря прошлого года и Генеральному секретарю ООН и специальному советнику периодически предоставлялась информация с армянской стороны. В этом контексте были приведены факты, являющиеся признаками массовой преступности в соответствии с разработанным Офисом специального советника по предупреждению геноцида документом «Основы анализа злодеяний: инструмент предотвращения». Касаясь решения Международного суда об обеспечении бесперебойного движения по Лачинскому коридору 22 февраля, Мгер Маргарян подчеркнул, что отказ Азербайджана от его выполнения свидетельствует об открытом пренебрежении международными обязательствами, отметив необходимость запуска механизмов раннего предупреждения ООН при наличии всех признаков массового преступления. Источник: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ |