«Դոնալդ Թրամփն ինքը կորոշի, թե երբ Իրանն այլևս սպառնալիք չի ներկայացնի». Սպիտակ տուն
Դոնալդ Թրամփն ինքը կորոշի, թե երբ Իրանը այլևս սպառնալիք չի ներկայացնի, հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին կլինի Թեհրանի «անվերապահ կապիտուլյացիան», ինչպես ԱՄՆ նախագահը գրել էր Truth Social սոցիալական ցանցում, հաղորդում է CNN-ը։
«Նախագահը նկատի ունի, որ երբ ինքը՝ որպես Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար, որոշի, որ Իրանն այլևս սպառնալիք չի ներկայացնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համար և «Էպիկական ցասում» գործողության նպատակները լիովին իրականացված են, ապա Իրանը, ըստ էության, կգտնվի անվերապահ կապիտուլյացիայի վիճակում, անկախ նրանից՝ ինքն է դա ասում, թե ոչ», - լրագրողներին ասել է Լևիթը։
Նա հավելել է, որ Թեհրանում այժմ «շատ մարդիկ չկան», ովքեր կարող են որոշել երկրի դիրքորոշումը, քանի որ Միացյալ Նահանգներն ու Իսրայելը «ամբողջությամբ վերացրել են նախկին ահաբեկչական ռեժիմի ավելի քան 50 առաջնորդների, այդ թվում՝ հենց Գերագույն առաջնորդին»։

Белый дом:Дональд Трамп сам решит, когда Иран перестанет представлять угрозу
Дональд Трамп сам решит, когда от Ирана больше не исходит угроза, заявила пресс-секретарь американского лидера Кэролайн Левитт в ответ на вопрос, как будет выглядеть «безоговорочная капитуляция» Тегерана, о которой ранее в соцсети TruthSocial написал президент США, передает CNN.
«Президент имеет в виду, что когда он, как главнокомандующий Вооруженными силами США, определит, что Иран больше не представляет угрозы для Соединенных Штатов Америки и цели операции «Эпическая ярость» будут полностью достигнуты, тогда Иран, по сути, окажется в состоянии безоговорочной капитуляции, независимо от того, заявляют они об этом сами или нет», — заявила журналистам Левитт.
Она добавила, что у Тегерана сейчас «не так много людей», которые могли бы определить позицию страны, потому что Соединенные Штаты и Израиль «полностью уничтожили более 50 лидеров бывшего террористического режима, включая самого Верховного лидера».