«ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների հաջորդ փուլը նախատեսված է հաջորդ շաբաթվա սկզբին». Թրամփ
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունները լավ են ընթացել, և կողմերը ավելի մոտ են համաձայնագրի կնքմանը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Շատ լավ բանակցություններ են ընթանում։ Կարծում եմ՝ այսօր Իրանի հետ լավ արդյունքներ ունենք։ Մենք կրկին կհանդիպենք հաջորդ շաբաթվա սկզբին։ <...> Նրանք շատ ավելի պատրաստ են գործել, քան մեկուկես տարի առաջ, կամ նույնիսկ մեկ տարի առաջ», - լրագրողներին ասել է նա։
Բանակցությունները տեղի են ունեցել Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում: Ինչպես հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, որը գլխավորել է իրանական պատվիրակությունը, կողմերը համաձայնել են շարունակել երկխոսությունը, սակայն նախ խորհրդակցություններ կանցկացնեն իրենց մայրաքաղաքներում:

Трамп:Следующий раунд переговоров США с Ираном намечен на начало будущей недели
Американо-иранские переговоры прошли хорошо, стороны приблизились к заключению сделки, заявил президент США Дональд Трамп.
"Проходит много хороших переговоров. Я думаю, у нас хорошие результаты сегодня с Ираном. Мы снова встретимся в начале следующей недели. <...> Они готовы к действиям значительно больше, чем полтора года назад или даже год назад", — сказал он журналистам.
Переговоры состоялись накануне в столице Омана Маскате. Как сообщал глава МИД Ирана Аббас Аракчи, возглавлявший делегацию республики, стороны договорились продолжить диалог, но сначала проведут консультации в столицах.