Այսօր`   Կիրակի, 08 մարտի, 2026 թ.
«ԱՄՆ-ն կբանակցի ուժի դիրքերից՝ հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ նոր պայմանագիր կնքելու համար». Ռուբիո
Ուրբաթ, 06 փետրվարի, 2026 թ., 19:27
ԱՄՆ-ն կբանակցի ուժի դիրքերից՝հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ նոր պայմանագիր կնքելու համար, գրել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ի սոցկայքում։
Պետքարտուղարը հավելել է, որ երեկ լրացած New START-ը «այլևս չի ծառայում իր նպատակին» և «կնքվել է այլ ժամանակ և այլ նպատակներով»։
«Մեր հանձնառությունը գլոբալ միջուկային սպառնալիքները նվազեցնելու հարցում անկեղծ է, բայց մենք չենք ընդունի այնպիսի պայմաններ, որոնք վնասում են Միացյալ Նահանգներին կամ անտեսում են չկատարումը՝ համաձայնագրի հասնելու նպատակով՝ համաձայնագրի համար։ Մենք բարձր չափանիշներ կսահմանենք բոլոր պոտենցիալ միջուկային գործընկերների համար։ Եվ մենք միշտ կբանակցենք ուժի դիրքերից», - հավելել է Ռուբիոն։

Сегодня:   Суббота, 07 Марта, 2026 года
Рубио:США будут вести переговоры с позиции силы по формированию нового договора о сокращении наступательных вооружений
Пятница, 06 Февраля, 2026 года, 19:27
США будут вести переговоры с позиции силы по формированию нового договора о сокращении наступательных вооружений, заявил госсекретарь Марко Рубио в X.
Глава Госдепартамента добавил, что СНВ-III, срок которого истек накануне, «больше не выполняет свою функцию» и был «заключен в другое время и для решения других задач».
«Наше стремление к снижению глобальных ядерных угроз искреннее, но мы не примем условия, которые наносят вред Соединенным Штатам, или не будем игнорировать несоблюдение условий в погоне за соглашением ради самого соглашения. Мы установим высокие стандарты для всех потенциальных ядерных партнеров. И мы всегда будем вести переговоры с позиции силы», — добавил Рубио.