Հինգշաբթի, 15 հունվարի, 2026 թ., 17:58
Պակիստանում Իրանի դեսպան Ռեզա Ամիրի Մողադամը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, թե Իրանի վրա հարձակվելու ցանկություն չունի և կոչ է արել Թեհրանին զսպվածություն ցուցաբերել: Այս մասին գրում է պակիստանյան «Dawn» թերթի։
Հաղորդվում է, որ դեսպանը հինգշաբթի օրը՝ Պակիստանի ժամանակով ժամը 1:00-ի սահմաններում, հաղորդագրություն է ստացել, որում Թրամփը շեշտել է պատերազմի ցանկության բացակայությունը և խնդրել է Իրանին զերծ մնալ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի շահերի վրա հարձակումներից։
Հունվարի 14-ին Թրամփը մեղմացրել է Իրանի նկատմամբ իր հռետորաբանությունը և հայտարարել, որ երկրում ցուցարարների մահը դադարեցվել է։ Նա լրագրողներին ասել է, որ «մյուս կողմից շատ կարևոր աղբյուրներ» իրեն վստահեցրել են, որ «սպանությունները դադարել են, և մահապատիժներ չեն լինի»։

Посланник Тегерана заявил, что Трамп пообещал не атаковать Иран
Посол Ирана в Пакистане Реза Амири Могадам заявил, что президент США Дональд Трамп сообщил о своем нежелании атаковать Иран и призвал Тегеран проявлять сдержанность, сообщает пакистанское издание Dawn.
Как утверждается, посол получил сообщение около 1:00 ночи по пакистанскому времени в четверг, в котором Трамп подчеркнул, что не хочет войны, и попросил Иран воздерживаться от атак на интересы США в регионе.
14 января Трамп смягчил риторику в отношении Ирана и заявил, что в стране перестали гибнуть протестующие. Он сказал журналистам, что «очень важные источники по другую сторону» заверили его, что «убийства прекратились и казней не будет».