Իրանում բարձրաստիճան ոստիկան է սպանվել
Իրանի հարավ-արևելքում գտնվող Սիստան և Բելուջիստան նահանգում բարձրաստիճան ոստիկան է սպանվել, հաղորդում են իրանական լրատվամիջոցները։
Սպան մահացել է վաղ առավոտյան՝ «անհայտ զինված անձանց» կողմից կրակոցից հետո։ Մահացածը նույնականացվել է՝ որպես Մահմուդ Հաքիքաթ։ Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ նրա մեքենայի վրա կրակ են բացել անջատողական զինված խմբավորման անդամները։ Մի քանի հրապարակումներում նշվում է, որ նա քաղաքի փոխոստիկանապետն էր՝ լեյտենանտի կոչումով։
Սպանության հանգամանքները չեն բացահայտվել։
Սոցիալական ցանցերում հարձակման պատասխանատվությունը հետագայում ստանձնել է «Ժողովրդական դիմադրության ճակատը», որը ներառում է «Ջեյշ ալ-Ադլ»-ը և այլ բելուջիական կիսառազմական խմբավորումներ։

Высокопоставленный сотрудник полиции был убит в юго-восточной провинции Ирана Систан и Белуджистан
Высокопоставленный сотрудник полиции был убит в юго-восточной провинции Ирана Систан и Белуджистан, сообщают иранские СМИ.
Офицер погиб ранним утром после того, как по нему открыли огонь «неизвестные вооруженные лица». Погибший был идентифицирован как Махмуд Хакикат. По его автомобилю стреляли, по данным СМИ, члены сепаратистской вооруженной группировки «Джейш аль-Адль». Ряд изданий уточняет, что он занимал должность заместителя начальника полиции города в звании лейтенанта.
Обстоятельства убийства не раскрываются.
Позднее ответственность за атаку в социальных сетях взял на себя Народный фронт сопротивления, включающий «Джейш аль-Адль» и другие парамилитарные формирования белуджей.