Հոնկոնգի ափերի մոտ հայտնաբերվել են փափուկ կորալների երկու նոր տեսակներ
Hong Kong Baptist University-ի հետազոտողների խումբը՝ պրոֆեսոր Ցյու Ցզյանվենի գլխավորությամբ, հայտնաբերել է նախկինում անհայտ երկու փափուկ կորալներ: Ըստ South China Morning Post-ի՝ նոր տեսակները հայտնաբերվել են Սունգան կղզու ջրերում։
Այս կորալներից մեկը՝ Paraminabea inflata-ն, Հոնկոնգում հայտնաբերված երրորդ նմանատիպ կորալն է: «Աշխարհում Paraminabea ցեղի կորալների ընդամենը 11 տեսակ կա, և դրանցից երեքը հայտնաբերվել են Հոնկոնգում», - թերթին ասել է Ցյու Ցզյանվենը։
Մյուս տեսակը՝ Parasphaerasclera dimorpha-ն, մինչ այժմ հայտնաբերվել է միայն Հոնկոնգի ջրերում և Չինաստանի ափերի մոտ գրանցված առաջին նմանատիպ տեսակն է:

У берегов Гонконга обнаружили два новых вида мягких кораллов
Группа исследователей из Hong Kong Baptist University под руководством профессора Цю Цзяньвэня обнаружила два ранее неизвестных мягких коралла. Как сообщает газета South China Morning Post, новые виды были идентифицированы в водах у островка Сунган.
Один из этих кораллов, Paraminabea inflata, стал третьим подобным кораллом, обнаруженным в Гонконге. "В мире существует всего 11 видов кораллов рода Paraminabea, и три из них обнаружены в Гонконге", - сказал газете Цю Цзяньвэнь.
Другой вид, Parasphaerasclera dimorpha, пока был найден только в водах Гонконга и стал первым подобным видом, зарегистрированным у берегов Китая.