«Վենեսուելան պետք է մնա անկախ երկիր». Հռոմի պապ
Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը մտահոգված է Վենեսուելայում երեկ ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված հարվածներից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններով, հաղորդում է Vatican News-ը:
Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում ժողովրդին ուղղված իր ելույթում պապը հայտարարել է, որ Վենեսուելան պետք է մնա անկախ պետություն։
Նա կոչ է արել հարգել երկրի քաղաքացիների իրավունքները՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով ամենախոցելի խմբերի պաշտպանությանը։
«Վենեսուելայի սիրելի ժողովրդի բարօրությունը պետք է գերակա լինի ցանկացած այլ նկատառումից։ Այն պետք է օգնի մեզ հաղթահարել բռնությունը, կանգնել արդարության և խաղաղության ուղու վրա, պաշտպանել երկրի ինքնիշխանությունը և երաշխավորել սահմանադրությամբ ամրագրված օրենքի գերակայությունը», - ասել է կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ին Միացյալ Նահանգները լայնածավալ հարձակում սկսեց Վենեսուելայի վրա, իսկ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը՝ Սիլիա Ֆլորեսը, գերի վերցվեցին և դուրս բերվեցին երկրից։

Папа Римский:Венесуэла должна оставаться независимой
Папа Римский Лев XIV обеспокоен событиями в Венесуэле в связи со вчерашними ударами США, передает Vatican News.
Понтифик в своем обращении к народу на площади Св. Петра в Ватикане заявил, что Венесуэла должна оставаться независимым государством.
Он призвал уважать права граждан страны, в первую очередь, защитить самые уязвимые группы населения.
"Благо любимого народа Венесуэлы должно быть важнее любых иных соображений, должно помочь нам преодолеть насилие, встать на путь справедливости и мира, защитить суверенитет страны, гарантировать верховенство закона, прописанного в конституции", – сказал глава Католической церкви.
Напомним, 3 января США нанесли массированный удар по Венесуэле, а венесуэльский президент Николас Мадуро и его супруга Силия Флорес были захвачены и вывезены из страны