«Թրամփը մտադիր է ելույթ ունենալ Իսրայելի խորհրդարանում»․ #Axios
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պլանավորում է ելույթ ունենալ Իսրայելի խորհրդարանում Իսրայել կատարած իր այցի ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է Axios-ը։
«Նախագահ Թրամփը հեռախոսով ինձ ասաց, որ, հավանաբար, առաջիկա օրերին կմեկնի Իսրայել և հնարավոր է՝ ելույթ ունենա Քնեսեթում», - գրել է լրատվականի թղթակիցը։
Գործարքի մասին հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց տված կարճ հեռախոսազրույցում Թրամփը շեշտել է, որ սա մեծ օր է Իսրայելի և աշխարհի համար։
Նա նաև հավելել է, որ «հիանալի» զրույց է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ։ Թրամփի խոսքով՝ Նեթանյահուն իսկապես երջանիկ է։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իսրայելը և պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժումը ստորագրել են Սպիտակ տան նախագահի առաջարկած խաղաղության ծրագրի առաջին մասը։

Трамп намерен выступить в израильском парламенте
Президент США Дональд Трамп в ходе визита в Израиль планирует выступить в Кнессете (израильский парламент). Об этом заявил корреспондент портала Axios Барак Равид.
«Президент Трамп сказал мне в телефонном разговоре, что он, вероятно, отправится в Израиль в ближайшие дни и, возможно, выступит перед Кнессетом», — написал он.
В коротком телефонном интервью вскоре после объявления о сделке Трамп подчеркнул, что это великий день для Израиля и для всего мира.
Американский лидер добавил, что у него только что состоялся «отличный» разговор с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. По словам Трампа, Нетаньяху действительно счастлив.
Ранее Трамп заявил, что Израиль и радикальное палестинское движение ХАМАС подписали первую часть мирного плана, предложенного главой Белого дома. Он назвал это «великим днем» для арабского мира и поблагодарил Турцию, Катар и Египет за посредничество.