«Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը ստորագրել են մեր խաղաղության ծրագրի առաջին փուլի համաձայնագիրը»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելը և Համասը համաձայնագրեր են ստորագրել իրենց խաղաղության ծրագրի առաջին փուլի շրջանակներում։
«Ես հպարտությամբ եմ հայտարարում, որ Իսրայելը և Համասը ստորագրել են մեր խաղաղության ծրագրի առաջին փուլը», - գրել է նա Truth Social-ում։
Համաձայնագրերի արդյունքում բոլոր պատանդները «շատ շուտով» կազատվեն, և Իսրայելը իր զորքերը կհեռացնի համաձայնեցված գծի վրա՝ «որպես առաջին քայլ դեպի երկարատև և կայուն խաղաղություն», - պարզաբանել է Թրամփը։
Իսրայելական աղբյուրը CNN-ին հայտնել է, որ պատանդները, ինչպես սպասվում է, ազատ կարձակվեն հոկտեմբերի 11-ին, շաբաթ օրը կամ հոկտեմբերի 12-ին, կիրակի օրը։ Համասը շաբաթ օրը կազատ արձակի բոլոր ողջ մնացած պատանդներին, The Times of Israel-ին հայտնել են երկու աղբյուրներ։ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան Axios-ին ասել է, որ պատանդները կազատ արձակվեն Իսրայելի կաբինետի կողմից համաձայնագրի հաստատումից 72 ժամ անց, ինչը պետք է տեղի ունենա ոչ ուշ, քան հոկտեմբերի 13-ը, երկուշաբթի օրը։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն համաձայնագիրը անվանել է «մեծ օր Իսրայելի համար»։
«Վաղը ես կհավաքեմ կաբինետը՝ համաձայնագիրը հաստատելու և մեր բոլոր սիրելի պատանդներին տուն վերադարձնելու համար», - ասվում է նրա գրասենյակի հայտարարության մեջ։

Трамп объявил о подписании Израилем и ХАМАС первой фазы мирного плана
Израиль и ХАМАС подписали договоренности в рамках первого этапа мирного плана, объявил президент США Дональд Трамп.
«Я с гордостью сообщаю, что Израиль и ХАМАС подписали первую фазу нашего мирного плана», — написал он в Truth Social.
В результате договоренностей все заложники «очень скоро» будут освобожден, а Израиль отведет свои войска к согласованной линии «в качестве первых шагов на пути к прочному и долговременному миру», уточнил Трамп.
«Ко всем сторонам будет справедливое отношение! Это ВЕЛИКИЙ день для арабского и мусульманского мира, Израиля, всех соседних стран и США», — подчеркнул глава Белого дома. Он поблагодарил Катар, Египет и Турцию за посредничество.
Как сообщил CNN израильский источник, ожидается, что заложники будут отпущены в субботу, 11 октября, или воскресенье, 12 октября. ХАМАС освободит всех оставшихся в живых заложников в субботу, рассказали The Times of Israel два источника. Высокопоставленный американский чиновник сказал Axios, что заложники будут освобождены через 72 часа после одобрения соглашения израильским кабинетом министров, это должно произойти не позднее понедельника, 13 октября.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал соглашение «великим днем для Израиля».
«Завтра я созову правительство, чтобы одобрить соглашение и вернуть всех наших дорогих заложников домой», — говорится в заявлении его канцелярии.