«Նեթանյահուն չի կարողանում հավատալ, որ հիմա բոլորը սիրում են իրեն»․ Թրամփ
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն զանգահարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին: Նրանք շնորհավորել են միմյանց «պատմական նվաճման»՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդներին ազատ արձակելու համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնել է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը X սոցիալական մեդիա հարթակում:
Դոնալդ Թրամփը պատմել է զրույցի մանրամասները: «Նա (Նեթանյահուն) զանգահարել է: Ասել է. «Ես չեմ կարող հավատալ դրան: Բոլորն այժմ սիրում են ինձ»: Ես ասել եմ. «Ավելի կարևոր է, որ բոլորը կրկին սիրում են Իսրայելին», և դա ճիշտ է: Ես ասել եմ. «Իսրայելը չի ​​կարող կռվել ամբողջ աշխարհի դեմ, Բիբի, այն չի կարող կռվել ամբողջ աշխարհի դեմ»: Եվ նա դա շատ լավ հասկանում է: Այնպես որ, զարմանալի է, թե ինչպես է այս ամենը միավորվել», - ասել է ամերիկացի նախագահը Fox News-ին տված հարցազրույցում:
Դոնալդ Թրամփը զրույցը հրաշալի է անվանել: «Նա շատ ուրախ է: Եվ ճիշտ էլ՝ նա պետք է ուրախ լինի: «Սա մեծ նվաճում է»: «Ամբողջ աշխարհը միավորվեց այս համաձայնագիրը կնքելու համար, այդ թվում՝ նախկին թշնամի երկրները», - հավելել է Թրամփը։

Трамп: Нетаньяху не может поверить, что сейчас его все любят
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху позвонил президенту США Дональду Трампу. Они поздравили друг друга с «историческим достижением» — подписанием соглашения об освобождении всех израильских заложников, которых удерживает «Хамас». Об этом сообщили в канцелярии главы израильского правительства в соцсети X.
Дональд Трамп рассказал подробности разговора. «Он (господин Нетаньяху.— "Ъ") позвонил. Он сказал: "Я не могу в это поверить. Теперь я всем нравлюсь". Я сказал: "Еще важнее, что все снова любят Израиль", и это действительно так. Я сказал: "Израиль не может воевать со всем миром, Биби, не может воевать со всем миром". И он это очень хорошо понимает. Так что удивительно, как все это сошлось»,— сказал американский президент в интервью Fox News.
Дональд Трамп назвал эту беседу замечательной. «Он так счастлив. И правильно — должен быть счастлив. Это большое достижение. Весь мир объединился, чтобы заключить эту сделку, включая страны, которые раньше были врагами»,— добавил президент.
Израиль и «Хамас» согласились на первый этап сделки по урегулированию конфликта в секторе Газа накануне. 13 октября палестинцы должны отпустить заложников. Израиль, в свою очередь, должен отвести войска от Газы до «согласованной линии».