ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնել ներդրումներ կատարել տրանսպորտային նախագծերում
Եվրոմիությունը ողջունել է Վաշինգթոնում ընդունված հռչակագիրը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ և հայտնել է իր պատրաստակամությունը ներդրումներ կատարել տարածաշրջանում տրանսպորտային նախագծերում «ժողովրդին մերձեցնելու համար»։ Այս մասին ասվում է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Եվրոմիությունը ողջունում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հանդիպումը, որը կազմակերպել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Այն նաև ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ հռչակագիրը», - ասվում է փաստաթղթում։
Նշվում է, որ ԵՄ-ն «պատրաստ է ներդրումներ կատարել տարածաշրջանում տրանսպորտային նախագծերում և նպաստել դրա լիակատար բացմանը»։

ЕС готов инвестировать в проекты Азербайджана и Армении после урегулирования
Евросоюз приветствует принятую в Вашингтоне декларацию о мирном урегулировании Азербайджана и Армении и выражает готовность инвестировать в транспортные проекты в регионе «ради сближения людей». Об этом говорится в совместном заявлении главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и председателя Европейского совета Антониу Кошты.
«Евросоюз приветствует встречу президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, организованную президентом США Дональдом Трампом. Он также приветствует декларацию о мирном урегулировании и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», — говорится в документе.
В нем отмечается, что ЕС «готов инвестировать в транспортные проекты в регионе и способствовать его полному открытию», что, по мнению Брюсселя, «пойдет на благо людей, разделенных наследием конфликта».