«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարևոր է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության համար». Սթիվ Դեյնս
Հինգշաբթի, 07 օգոստոսի, 2025 թ., 23:14
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարևոր է ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար։
Այս մասին 77 WABC ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Սթիվ Դեյնսը։
Նա նշել է. «Ադրբեջանը և Հայաստանը այժմ գտնվում են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման փուլում և իրականում սկսում են համագործակցել՝ Կենտրոնական Ասիայի նավթի, բնական գազի և հանքանյութերի կարևորագույն պաշարների հասանելիությունը բացելու համար»։
Սենատորը նաև ընդգծել է այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը. «Այս միջանցքի միջոցով Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրներ գտնվում են Ռուսաստանից և Չինաստանից հեռանալու և դեպի Եվրոպա և Արևմուտք վերակողմնորոշվելու եզրին։ Սա կարևորագույն պահ է»։
Սթիվ Դեյնսը հիշել է մայիսին Ադրբեջան կատարած իր այցը. «Ես այնտեղ էի մայիսին, հանդիպեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, ապա գնացի Հայաստան և հանդիպեցի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նրանք գտնվում են այս խաղաղության համաձայնագրի կնքման եզրին»։

«Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном имеет критическое значение для национальной безопасности США»: Стив Дейнс
Четверг, 07 Августа, 2025 года, 23:14
Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном имеет критическое значение для национальной безопасности США.
Օб этом заявил член Комитета по международным отношениям Сената США, сенатор Стив Дейнс в интервью радиостанции “77 WABC”.
Он отметил: «Азербайджан и Армения сейчас находятся на этапе подписания мирного соглашения и фактически начинают сотрудничество по открытию доступа к критически важным запасам нефти, природного газа и полезных ископаемых в Центральной Азии».
Сенатор также подчеркнул геополитическое значение Зангезурского коридора: «Через этот коридор пять стран Центральной Азии находятся на пороге переориентации с России и Китая в сторону Европы и Запада. Это критически важный момент».
Стив Дейнс напомнил о своей поездке в Азербайджан в мае: «Я был там в мае, встретился с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, затем отправился в Армению и провёл встречу с премьер-министром Николом Пашиняном. Они находятся на пороге достижения этого мирного соглашения».