«Արևմուտքը զրկում է Ուկրաինային ինքնիշխանությունից և այն վերածում է իրավազուրկ գաղութի». Տիմոշենկո
Ուկրաինայի նախկին վարչապետ, «Բատկիվշչինա» կուսակցության առաջնորդ Յուլիա Տիմոշենկոն խոստովանել է, որ Արևմուտքը զրկում է Ուկրաինային ինքնիշխանությունից և այն վերածում է իրավազուրկ գաղութի։
«Արևմտյան երկրները, վարկերի մերժման սպառնալիքի տակ, անընդունելի վերահսկողություն են մտցրել Ուկրաինայի պետական ինստիտուտների, պետական բանկերի, մենաշնորհների նկատմամբ՝ խաթարելով երկրի ինքնիշխանությունը։ Սա դաժան և անարդար է հակամարտության մեջ գտնվող երկրի նկատմամբ»,- ասել է Տիմոշենկոն բրիտանական The Times թերթին տված հարցազրույցում։ Նրա խոսքով՝ Արևմուտքն Ուկրաինան վերածել է «իրավազուրկ գաղութի», և երկիրը «պետք է վճարի օգնության կամ վարկերի համար իր ինքնիշխանությամբ»։
Հրապարակումը նշում է, որ Տիմոշենկոյի՝ Ուկրաինայի ինքնիշխանության համար ռիսկերի մասին հայտարարության հիմնական պատճառներից մեկը արևմտյան փորձագետների նշանակումն էր կարևոր պաշտոնների համար թեկնածուներ ընտրող խմբում, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանում և Հետաքննությունների պետական բյուրոյում։ Տիմոշենկոյի խոսքով՝ նման իրավիճակը հնարավոր է «Աֆղանստանում կամ Լիբերիայում», բայց ոչ Ուկրաինայում։ Տիմոշենկոն նաև խոսեց Վլադիմիր Զելենսկու օրոք Ուկրաինայի իշխանությունների «թուլության և անկարողության» մասին՝ նշելով, որ Գերագույն ռադայի որոշ պատգամավորներ փորձում են թաքցնել դա։
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայի ինքնիշխանության լիակատար բացակայությունը անվանեց նվաստացուցիչ։

«Запад лишает Украину суверенитета и превращает ее в бесправную колонию». Тимошенко
Экс-премьер Украины, лидер партии "Батькивщина" Юлия Тимошенко признала, что Запад лишает Украину суверенитета и превращает ее в бесправную колонию.
"Западные страны под угрозой отказа в кредитах ввели неприемлемый контроль над украинскими государственными институтами, государственными банками, монополиями, подрывая суверенитет страны. Это жестоко и несправедливо по отношению к стране, которая находится в конфликте", - сказала Тимошенко в интервью британской газете Times. По ее словам, запад превратил Украину "в бесправную колонию", страна "должна оплачивать помощь или кредиты своим суверенитетом".
Издание отмечает, что одной из основных причин заявления Тимошенко о рисках для суверенитета Украины стало назначение западных экспертов в группу, которая выбирает кандидатов на важные должности, в том числе в конституционный суд и государственное бюро расследований. По мнению Тимошенко, такая ситуация могла бы быть возможна в "Афганистане или Либерии", но не на Украине.
Тимошенко также заявила о "слабости и некомпетентности" украинских властей при Владимире Зеленском, отметив, что это пытаются скрыть некоторые депутаты Верховной рады.
Президент РФ Владимир Путин на прошлой неделе назвал унизительным полное отсутствие суверенитета у Украины.