Ադրբեջանը տարեկան 1.2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ կարտահանի Սիրիա
Ադրբեջանը տարեկան 1,2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ կմատակարարի Սիրիային՝ Շահ-Դենիզ գազի հանքավայրից։ Այս մասին Reuters գործակալությանը հայտնել է Ադրբեջանի պետական էներգետիկ SOCAR ընկերության փոպնախագահ Էլշատ Նասիրովը: Նա ելույթ է ունեցել Թուրքիայից և Ադրբեջանից դեպի Սիրիա բնական գազի արտահանման մեկնարկի արարողության ժամանակ:
Կապույտ վառելիքը թուրքական սահմանային Քիլիս քաղաքով կհասցվի Հալեպի և Հոմսի էլեկտրակայաններ, որտեղ այն կօգտագործվի էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար:
Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միքայել Ջաբբարովը հայտարարել է, որ ծրագիրը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմադ Ալ-Շաարիի միջև ապրիլին և հուլիսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունք է։
«Սիրիա գազի արտահանում սկսելով՝ Ադրբեջանը ցույց է տվել, որ ունակ է գազ արտահանել ոչ միայն Արևմուտք, այլ նաև Արևելք և Հարավ», - ասել է նա միջոցառման ժամանակ։

Азербайджан будет экспортировать в Сирию 1,2 миллиарда кубометров газа в год
Азербайджан будет поставлять Сирии 1,2 миллиарда кубометров газа в год с газового месторождения Шах-Дениз, сообщил агентству Reuters вице-президент азербайджанской государственной энергетической компании SOCAR Эльшат Насиров. Он выступил на церемонии начала экспорта природного газа из Турции и Азербайджана в Сирию на юге Турции, недалеко от сирийской границы.
Голубое топливо будет поступать через турецкий пограничный город Килис на электростанции в Алеппо и Хомсе, где будет использоваться для производства электроэнергии.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров,в свою очередь, заявил, что проект стал следствием соглашений, достигнутых в апреле и июле между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и временным президентом Сирии Ахмадом Аль-Шаара.
«Начав экспорт газа в Сирию, Азербайджан продемонстрировал, что способен экспортировать газ не только на Запад, но и на Восток и Юг», — сказал он на мероприятии.