«Իրանը չի դադարեցրել ուրանի հարստացումը». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը շարունակում է հրաժարվել միջազգային տեսուչներին իր միջուկային օբյեկտներ մուտք գործելու հնարավորություն տրամադրելուց և չի դադարեցրել ուրանի հարստացումը։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ չնայած համաձայնագրերի բացակայությանը, Թեհրանի վրա ճնշման քաղաքականությունն արդյունք է տվել. Իսլամական Հանրապետության միջուկային նկրտումները լրջորեն սահմանափակվել են։ Այնուամենայնիվ, Թրամփը չի բացառել, որ Իրանի իշխանությունները կարող են փորձել վերսկսել զարգացումները մեկ այլ վայրում՝ միջազգային հանրությունից գաղտնի։
«Կարծում եմ, որ նրանց ծրագիրը լուրջ վնաս է կրել, գուցե անդառնալի։ Բայց նրանք կարող են ամեն ինչ սկսել նորից՝ մեկ այլ վայրում։ Մենք դա հասկանում ենք», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ նախատեսում է Իրանի հարցը քննարկել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ հուլիսի 7-ին Վաշինգթոն կատարելիք նրա այցի ժամանակ։

Трамп: "Иран не согласился на инспекции и не прекратил обогащение урана"
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран по-прежнему отказывается предоставлять международным инспекторам доступ к своей ядерной программе, а также не прекратил процесс обогащения урана.
По словам американского лидера, несмотря на отсутствие договоренностей, политика давления на Тегеран принесла плоды: ядерные амбиции Исламской Республики были серьезно ограничены. Тем не менее, Трамп не исключил, что власти Ирана могут попытаться возобновить разработки в другом месте, скрытом от международного сообщества.
«Я думаю, что их программа сильно пострадала, возможно, безвозвратно. Но они могут начать все сначала в другой локации. Мы это понимаем,» — сказал глава Белого дома.
Он добавил, что планирует обсудить иранский вопрос с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в ходе визита последнего в Вашингтон 7 июля.