«Երրորդ համաշխարհայինը հեռու չէ մեզնից, ԱՄՆ-ն կկանխի այն»․ Թրամփ
Եթե ​​ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը մեկ ժամկետ ևս մնար իշխանության, նրա քաղաքականությունը կհանգեցներ Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկին՝ մեկ տարվա ընթացքում, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա ընդգծել է, որ «Երրորդ համաշխարհային պատերազմ սկսելը ոչ մեկի շահերից չի բխում»։
«Կարող եմ ասել՝ մենք այդքան էլ հեռու չենք դրանից։ Եթե ​​ ունենայինք նույն վարչակազմը եւս մեկ տարի, ապա Երրորդ համաշխարհայինն իրողություն կդառնար։ Հիմա դա տեղի չի ունենա»,- ասել է Թրամփը։
2024 թվականի փետրվարին՝ նախագահական ընտրություններից ինը ամիս առաջ, Թրամփը երկրում ստեղծված իրավիճակն «անկարգություն» է անվանել և ասել, որ ամերիկյան իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը մոտ ապագայում կարող է հանգեցնել Երրորդ համաշխարհային պատերազմի։

Трамп: третья мировая война не так уж и далека, США предотвратят ее
Если бы администрация бывшего президента США Джо Байдена осталась у власти на еще один срок, то ее политика привела бы к началу третьей мировой войны уже в течение года, заявил глава государства Дональд Трамп․
Он подчеркнул, что «никому не выгодно устраивать третью мировую войну».
«Мы это закончим. Никому не будет толку от третьей мировой войны, и мы не так далеко от нее, я вам скажу. Если бы у нас была та администрация еще год, была бы третья мировая война. Теперь этого не случится», — сказал Трамп.
В феврале 2024 года, за девять месяцев до президентских выборов, Трамп назвал «беспорядком» обстановку в стране, и сказал, что внешняя политика американских властей может привести к третьей мировой войне в ближайшее время.