Պուտինի հետ երկար զրույցից հետո Թրամփը 1 ժամ խոսել է Զելենսկու հետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ 1,5 ժամ տևած զրույցից հետո զանգահարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն։ Նախագահի աշխատակազմի հաղորդագրության համաձայն՝ ուկրաինացի և ամերիկացի առաջնորդների երկխոսությունը տևել է մոտ մեկ ժամ։ Ուկրաինայի նախագահը բացահայտել է հեռախոսազրույցի առաջին մանրամասները. «Հենց նոր խոսեցի Դոնալդ Թրամփի հետ. երկար զրույց խաղաղության հասնելու հնարավորության մասին, թիմային մակարդակով միասին աշխատելու մեր պատրաստակամության մասին։ «Մեր տեխնոլոգիական հնարավորությունների, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերի և ժամանակակից այլ արտադրության մասին»,- ասվում է Ուկրաինայի նախագահի հայտարարության մեջ։
Զելենսկին երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահին նրա հետաքրքրության համար, թե ինչ կարող են անել Վաշինգթոնն ու Կիևը միասին։
Նրա խոսքով՝ Դոնալդ Թրամփը նաև մանրամասներ է բացահայտել Վլադիմիր Պուտինի հետ իր զրույցից։ Բացի վերը նշվածից, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի նախագահները պայմանավորվել են հետագա շփումների և հանդիպումների մասին։ Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ուկրաինան ցանկանում է խաղաղության հասնել ավելի շատ, քան մյուսները։
«Մենք սահմանում ենք մեր ընդհանուր քայլերն Ամերիկայի հետ՝ դադարեցնելու ռուսական ագրեսիան և երաշխավորելու հուսալի, կայուն խաղաղություն։ Ինչպես նախագահ Թրամփն է ասել՝ եկեք հասնենք դրան»,- հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր հերթին Truth Social սոցիալական ցանցում հրապարակել է Ուկրաինայի առաջնորդ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ զրույցի իր տարբերակը։
«Ես հենց նոր խոսեցի Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ։ Զրույցը շատ լավ անցավ։ Նա, ինչպես նախագահ Պուտինը, խաղաղություն է ցանկանում»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Թրամփն ասել է, որ ինքը Զելենսկու հետ քննարկել է «պատերազմի հետ կապված տարբեր թեմաներ», բայց հիմնականում՝ ուրբաթ օրը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունների պլանավորված հանդիպումը։
«Հուսով եմ, որ այս հանդիպման արդյունքները դրական կլինեն։ Ժամանակն է դադարեցնել այս անիմաստ պատերազմը, որտեղ տեղի են ունեցել զանգվածային և բոլորովին անհարկի մահեր ու ավերածություններ։ Թող Աստված օրհնի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ժողովրդին»,- գրել է Թրամփը։

Президент США Дональд Трамп позвонил президенту Украины Владимиру Зеленскому
Президент США Дональд Трамп позвонил президенту Украины Владимиру Зеленскому после разговора с российским лидером Владимиром Путиным. По данным Офиса президента, диалог украинского и американского лидеров длился около часа. Президент Украины раскрыл первые подробности телефонного разговора.
«Только что говорил с Дональдом Трампом. Продолжительный разговор. О возможности достичь мира. О нашей готовности работать вместе на уровне команд. О наших технологических возможностях, включая дроны и другие современные производства», – говорится в сообщении президента Украины.
Зеленский выразил благодарность президенту США за интерес к тому, что Вашингтон и Киев могут сделать вместе. Отдельно лидеры обсудили разговор Владимира Зеленского с министром финансов США Скоттом Бессентом и подготовку нового соглашения по безопасности и экономическому и ресурсному взаимодействию.
По его словам, Дональд Трамп также раскрыл детали своего разговора с Владимиром Путиным. Кроме вышеупомянутого, президенты США и Украины договорились о дальнейших контактах и встречах. Глава государства подчеркнул, что Украина больше всех хочет достичь мира.
«Определяем наши общие с Америкой шаги, чтобы остановить российскую агрессию и гарантировать надежный, длительный мир. Как сказал президент Трамп, let's get it done», – добавил украинский президент.
Президент США Дональд Трамп, в свою очередь, обнародовал в соцсети Truth Social свою версию разговора с украинским лидером Владимиром Зеленским.
«Я только что разговаривал с президентом Украины Владимиром Зеленским. Разговор прошел очень хорошо. Он, как и президент Путин, хочет мира», - говорится в публикации.
По словам Трампа, он обсуждал с Зеленским «различные темы, связанные с войной», но главным образом - запланированную на пятницу встречу украинской и американской делегаций на Мюнхенской конференции по безопасности.
«Я надеюсь, что результаты этой встречи будут положительными. Пришло время остановить эту бессмысленную войну, где были массовые и абсолютно ненужные смерть и разрушения. Да благословит Бог народ России и Украины!» - написал Трамп.