Թրամփը Հորդանանի նախագահի հետ քննարկել է Գազայի հատվածից պաղեստինցիներին տարհանելու ծրագիրը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հանդիպել է Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի հետ՝ քննարկելու Գազայի հատվածից պաղեստինցիներին տարհանելու ծրագիրը։
Թրամփն ասել է, որ Հորդանանում և Եգիպտոսում հող կգտնվի, որպեսզի պաղեստինցիները ապահով ապրեն: Նա վստահություն է հայտնել, որ 99 տոկոսով այս երկրների հետ պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն։
Պաղեստինցիների՝ անկլավ վերադառնալու իրավունքի հարցում Թրամփը նշել է, որ Հորդանանի և Եգիպտոսի նոր բնակավայրերում ապրելու պայմանները զգալիորեն ավելի լավ կլինեն, քան Գազայի հատվածում։
Հորդանանի թագավորը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Գազայի հատվածից ընդունել առողջական խնդիրներ ունեցող 12000 պաղեստինցի երեխաների։
Թրամփը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն վերահսկելու է Գազայի հատվածը. «Մենք Գազան կստանանք առանց գնելու։ Այն գնելն իմաստ չունի, այնտեղ գնելու բան չկա։ Սա Գազան է, սա պատերազմական տարածք է, մենք դա կստանանք»:

Трамп заявил, что для палестинцев будут найдены земли в Иордании и Египте
Президент США Дональд Трамп встретился с королем Иордании Абдаллой II в Белом доме, чтобы обсудить план эвакуации палестинцев из сектора Газа.
Трамп заявил, что для палестинцев будут найдены земли в Иордании и Египте, где они смогут жить в безопасности. Он выразил уверенность, что на 99% удастся достичь соглашений с этими странами.
Что касается вопроса о праве палестинцев на возвращение в анклав, Трамп отметил, что в новых поселениях в Иордании и Египте условия жизни будут значительно лучше, чем в секторе Газа.
Король Иордании отметил, что его страна готова принять 12000 палестинских детей с медицинскими показаниями из сектора Газа.
Трамп добавил, что США будут контролировать Газу: «Мы получим Газу, не покупая ее. Нет смысла её покупать, там нечего покупать. Это Газа, это охваченная войной территория. Мы получим её».