«Խաղաղապահ զորակազմում պետք է ընդգրկվեն ԱՄՆ զորքերը»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ զորքերը պետք է ընդգրկվեն խաղաղապահ զորակազմում, որը կարող է տեղակայվել Ուկրաինայում՝ հակամարտության կարգավորման դեպքում։ Bloomberg-ին տված հարցազրույցում Զելենսկին կարծիք է հայտնել, որ Ուկրաինայի եվրոպացի դաշնակիցները չունեն բավականաչափ զորքեր՝ որպեսզի խաղաղապահ ուժերի կազմում բավարար զսպող միջոց հանդիսանան։
«Առանց Միացյալ Նահանգների դա անհնար է։ Եթե ​​անգամ որոշ եվրոպացիներ կարծում են, որ դա հնարավոր է, ոչ՝ դա անհնար է։ Ոչ ոք ռիսկի չի դիմի առանց Միացյալ Նահանգների», - ասել է Զելենսկին։
Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ժամանակ Զելենսկին հայտարարել էր նաև, որ Ուկրաինային անհրաժեշտ են 200 հազար եվրոպացի խաղաղապահներ, որոնք կապահովեն երկրի անվտանգությունը Ռուսաստանի հետ ռազմական հակամարտության ավարտից հետո։

Зеленский заявил о необходимости размещения на Украине американских миротворцев
Украинский президент Владимир Зеленский заявил, что в состав миротворческого контингента, который может быть развернут на Украине в случае урегулирования конфликта, должны войти войска США. В интервью агентству Bloomberg Зеленский выразил мнение, что у европейских союзников Украины недостаточно военных для того, чтобы они в составе миротворческих сил стали достаточным сдерживающим фактором.
«Это невозможно без США. Даже если некоторые европейские друзья думают, что это возможно, — нет, это невозможно. Никто не будет рисковать без США», — сказал Зеленский.
На Всемирном экономическом форуме в Давосе Зеленский заявил, что Украине нужны 200 тысяч европейских миротворцев, которые обеспечивали бы безопасность страны после окончания военного конфликта с Россией,