Թուրքիան ԵՄ-ից լրացուցիչ 1 միլիարդ եվրո կստանա
Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է երկրում սիրիացի փախստականների համար լրացուցիչ 1 միլիարդ եվրոյի օգնության մասին։
Ըստ վերջին տվյալների՝ Թուրքիայում ապրում է 2011 թվականին քաղաքացիական պատերազմից փախած երեք միլիոն սիրիացի քաղաքացի:
Միջոցները կուղղվեն փախստականների առողջության պահպանմանն ու կրթությանը, «միգրացիային և սահմանների կառավարմանը», քաղաքացիների «կամավոր վերադարձին»: Սիրիացիների վերադարձն իրենց հայրենիք պետք է լինի «արժանապատիվ և անվտանգ», ընդգծել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
2011 թվականից ի վեր Թուրքիան Եվրոմիության կողմից ստացել է մոտ 10 միլիարդ եվրո օգնություն՝ փախստականներին աջակցելու համար։

ЕС выделит еще €1 млрд на помощь сирийским беженцам в Турции
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом объявила о дополнительной помощи в размере €1 млрд для сирийских беженцев в республике.
По последним данным, в Турции проживают три миллиона граждан Сирии, бежавших после начала гражданской войны в 2011 году.
Средства пойдут на медицинское обслуживание и образование для беженцев, «управление миграцией и границами», включая «добровольное возвращение» граждан. Возвращение сирийцев в родную страну должно быть «достойным и безопасным», подчеркнула Урсула фон дер Ляйен.