«Խնդիրն «աղետալի» է». ՌԴ-ի բնակչությունը նվազում է տարեկան 600 հազար մարդով
Ռուսաստանում անհրաժեշտ է «հատուկ ժողովրդագրական գործողություն» իրականացնել՝ ապագայում երկրի բնակչության լիակատար վերացումը կանխելու համար, ասել է ՌԴ ԳԱ Կենտրոնական տնտեսագիտության և մաթեմատիկայի ինստիտուտի տնօրեն Ալբերտ Բախտիզինը «Ինտերֆաքս»-ի հետ հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ խնդիրն «աղետալի» է։ «Մենք տարեկան կորցնում ենք 500-600 հազար մարդ։ Իսկ դա վտանգ է ներկայացնում ազգային անվտանգության համար՝ հաշվի առնելով տարածքի մեծությունը և զգալի թվով մարդկանց՝ տնտեսության համար անհրաժեշտ աճի տեմպերը պահպանելու անհրաժեշտությունը։ Այնպես որ, այսօր ամենակարևոր խնդիրներից մեկը նույնիսկ համալրումը չէ, այլ երկրի բնակչության ավելացումը»,- ընդգծել է Բախտիզինը։
Նա հիշեցրել է ՄԱԿ-ի կանխատեսումը, ըստ որի՝ մինչև դարավերջ Ռուսաստանի բնակչությունը կնվազի մինչև 120,5 միլիոն մարդ։ Միևնույն ժամանակ, փորձագետը նշել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից ֆինանսավորվող ինստիտուտից ավելի հոռետեսական գնահատական ​​կա 106 միլիոն մարդու մասին։
Ռուսաստանում ծնելիության մակարդակի բարձրացման արդյունավետ միջոցների թվում Բախտիզինը անվանել է դեուրբանիզացիան՝ մարդկանց միատեսակ բնակեցում ամբողջ երկրում և մեկ անձի համար բնակելի տարածքի ավելացում: Միաժամանակ նա խոստովանել է, որ այլ երկրներում նմանատիպ փորձերը արդյունք չեն տվել, քանի որ գյուղական բնակավայրերը կենսամակարդակով զիջում են մեգաքաղաքներին։
«Մենք նաև փորձ ունեինք՝ «հեռավորարևելյան հեկտար», բայց այն, ըստ էության, ոչ մի օգուտ չտվեց, քանի որ պոտենցիալ վերաբնակիչները գոհ չէին տրամադրված հողատարածքների որակից և բնակեցման համար անհրաժեշտ բեռնատար սարքավորումների բացակայությունից։ Ինչո՞վ տուն կառուցել. և ամենակարևորը՝ պետք է լինի զարգացած ենթակառուցվածք, որ մարդիկ ցանկանան տեղափոխվել։ Այս ամենը հսկայական ներդրումներ է պահանջում»,- նշել է Բախտիզինը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի կանխատեսումները ցույց են տալիս Ռուսաստանում ծնելիության մակարդակի հետագա անկում, այդ թվում՝ պայմանավորված իրենց պտղաբերության տարիքի՝ 15-49 տարեկան կանանց թվի «զգալի նվազմամբ»: «Մեր հաշվարկներով՝ 30-ականներին նման կանանց թիվը կնվազի 9%-ով»,- պարզաբանել է Բախտիզինը։
2023 թվականի վերջին Ռուսաստանում ծնելիության մակարդակը (վերարտադրողական տարիքի մեկ կնոջ հաշվով երեխաների միջին թիվը) նվազել է մինչև 1,4՝ նվազագույնը 17 տարվա ընթացքում, իսկ ծնունդների թիվը տարեկան նվազում է ավելի քան 10 տարի անընդմեջ։ Մայիսի հրամանագրով, որը ստորագրվել է Վլադիմիր Պուտինի կողմից իր հինգերորդ ժամկետի մեկնարկից անմիջապես հետո, պետության ղեկավարը պահանջել է, որ ծնելիության ընդհանուր մակարդակը մինչև 2030 թվականը բարձրանա մինչև 1,6, իսկ մինչև 2036 թվականը՝ 1,8:

В РАН заявили о сокращении населения России со скоростью 600 тысяч человек в год
В России необходимо провести «специальную демографическую операцию», чтобы не допустить тотального вымирания населения страны в будущем, заявил в интервью «Интерфаксу» директор Центрального экономико-математического института РАН Альберт Бахтизин.
Он отметил, что проблема носит «катастрофический характер». «Мы в год теряем по 500-600 тысяч человек. И это создает угрозу национальной безопасности, учитывая размеры территории и необходимость значительного количества людей для поддержания нужных для экономики темпов роста. Так что одной из важнейших задач сегодня становится даже не восполнение, а увеличение численности населения страны», — подчеркнул Бахтизин.
Он напомнил о прогнозе ООН, согласно которому к концу века население России упадет до 120,5 млн человек. При этом эксперт обратил внимание, что есть и более пессимистичная оценка в 106 млн человек от Института, финансируемого Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
Среди эффективных способов, которыми можно повысить рождаемость в России, Бахтизин назвал дезурбанизацию — равномерное расселение людей по всей территории страны и увеличение жилплощади на человека. При этом он признал, что похожие эксперименты в других государствах результата не дали, поскольку сельская местность проигрывает мегаполисам по уровню жизни.
«У нас тоже была попытка — „дальневосточный гектар“, но и она по сути ничем не кончилась, потому что потенциальных переселенцев не устраивало качество предоставляемых земельных наделов и отсутствие подъемных средств, необходимых для обустройства. А дом на что строить? И самое главное: должна быть развитая инфраструктура, чтобы люди захотели переезжать. Все это требует огромных инвестиций», — отметил Бахтизин.
Он добавил, что прогнозы РАН показывают дальнейшее падение рождаемости в России, в том числе из-за «заметного снижения» числа женщин в фертильном возрасте - от 15 до 49 лет, и в наиболее репродуктивном — от 20 до 29 лет. «По нашим расчетам, к 30-му году количество таких женщин сократится на 9%», — уточнил Бахтизин.
По итогам 2023 года коэффициент рождаемости (среднее число детей на одну женщину репродуктивного возраста) в России рухнул до 1,4 — минимума за 17 лет, а количество родившихся ежегодно снижается уже более 10 лет подряд. Майским указом, который был подписан Владимиром Путиным сразу после начала пятого срока, глава государства потребовал, чтобы к 2030 году суммарный коэффициент рождаемости поднялся до 1,6, а к 2036-му — до 1,8.
«Стране нужна специальная демографическая операция, <…> связанная с достижением целевых показателей, которые обозначил президент», — резюмировал Бахтизин, добавив, что это возможно только через большие финансовые вложения в развитие социальной инфраструктуры и дополнительное финансирование системы здравоохранения. Также в числе необходимых мер он назвал снижение социальной напряженности.