National Geographic-ը Հայաստանը ներառել է պարտադիր այցելվող վայրերի ցուցակում
![]() National Geographic-ը առաջարկում է մինչև տարվա վերջ պարտադիր այցելել Հայաստան և մանրամասն ներկայացրել է երկրի զբոսաշրջային պոտենցիալը: Հոդվածի հողինակ Էմիլի Լաշի խոսքերով, Հայաստանը հատկապես դուր կգա արկածների և մշակույթի սիրահարներին: «Այստեղ ՝ Նորավանքի կիրճում, կարելի է զբաղվել ժայռամագլցմամբ, կայակ վարել Ազատի ջրամբարում, և ուսումնասիրել գինեգործություն Վայոց ձորում»,- գրում է նա: «Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի հյուսիսը հանդիսանում է առավել կանաչ շրջան և հրաշալի տարբերակ է բնության սիրահարների համար: Դիլիջան քաղաքը սկզբնակետ կդառնա անտառային զբոսանքների համար, որի ընթացքում կտեսնեք գողտրիկ լճակներ և հին ավերակներ: Իսկ ավելի հյուսիսում կարելի է տեսնել ևս երկու վանք՝ Հաղպատն ու Սանահինը, որոնք ընդգրկված են ՅՈւՆԵՍԿՈՅԻ ցանկի մեջ, իսկ այս այցելության ժամանակ կարելի է նաև ռաֆտինգ անել Դեբեդ գետում», ավելացրել է ամսագիրը: |