Դնեպրի փողոցներից մեկն անվանվել է Գրիգոր Լուսավորչի անունով
Դնեպրի քաղխորհրդի նստաշրջանում որոշում են կայացրել վերանվանել 26 փողոց, որից մեկն արդեն նախկին Կազանսկայա փողոցն է, որը վերանվանվել է Գրիգոր Լուսավորչի փողոց:
Փողոցը գտնվում է Հայ Առաքելական եկեղեցու Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն և Սերգեյ Նիգոյան պողոտայի մոտ։
AnalitikaUA-ն ընդգծում է, որ հայ-ուկրաինական պատմությունն ավելի քան 11 դարի պատմություն ունի, ուկրաինական քաղաքներում կան բազմաթիվ փողոցներ և նրբանցքներ, որոնց անունները կապված են հայ համայնքի հայտնի գործիչների հետ:
Նշվում է, որ Ուկրաինայի հայերի միությունը՝ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ, դարձել է միակ համաուկրաինական կազմակերպությունը, որը միավորում է երկրում գործող բոլոր հայկական կազմակերպությունները: Ուկրաինայի հայերի միությունն ակտիվ աշխատանք է տանում ազգային պատմական արժեքների հանրահռչակման ուղղությամբ:

Воскресенье, 26 Февраля, 2023 года, 19:42
Важной новостью для армянской общины стало решение депутатов Днепровского городского совета о переименовании улицы Казанская на улицу Григория Лусаворича.
Улица находится недалеко от храма Святого Григория Лусаворича Армянской апостольской церкви и проспекта Сергея Нигояна.
Издание отмечает, что украинско-армянская история насчитывает более 11 веков, в украинских городах есть множество улиц и переулков, названия которых связаны с известными деятелями армянской общины.
Как известно, Союз армян Украины под руководством Вилена Шатворяна, стал единственной всеукраинской организацией, которая объединяет все действующие в стране армянские организации. Союз армян Украины проводит активную работу в направлении популяризации национальных исторических ценностей.