Ռուսաստանը չի մասնակցի Երևանում անցկացվելիք «Մանկական Եվրոտեսիլ» երգի մրցույթին
Ռուսաստանը չի մասնակցի «Մանկական Եվրոտեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին, որը կանցկացվի Հայաստանում 2022 թվականին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Իգոր Կրուտոյի ակադեմիան հայտարարում է Մանկական Եվրատեսիլի 20-րդ միջազգային երգի միջազգային մրցույթի ազգային ընտրական փուլի հայտերի ընդունումը չեղյալ համարելու մասին», - հայտնել են ակադեմիայի մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդվում է նաև, որ նման որոշում է կայացվել ռուսական Առաջին ալիքի, Համառուսաստանյան պետական ​​հեռուստառադիոհեռարձակման ընկերության (ВГТРК) և «Օստանկինո» ռադիոկայանի՝ Եվրոպական հեռարձակողների միությունից դուրս գալու կապակցությամբ։
Նշվում է, որ այս որոշումն ընդունվել է որպես պատասխան՝ Ռուսաստանին «Եվրոտեսիլ 2022» երգի մրցույթին մասնակցելուց հեռացնելուն։

Россия не будет участвовать в «Детском Евровидении» в Ереване
Россия не станет участвовать в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение», которое в 2022 году пройдет в Армении.
Пресс-служба Академии Игоря Крутого, которая ранее занималась национальным отбором, сообщила, что прием заявок на национальный отбор для участия в конкурсе в 2022 году проводиться не будет.
«Академия Игоря Крутого сообщает об отмене приема заявок на национальный отборочный тур двадцатого международного детского конкурса песни «Евровидение»», — заявили в пресс-службе.
Также сообщается, что данное решение было принято в связи с выходом Первого российского канала, Всероссийской государственной телевизионной и радиовещательной компании (ВГТРК) и радиодома «Останкино» из Европейского вещательного союза.
Отмечается, что данное решение принято в качестве ответной меры на отстранение России от участия в конкурсе песни «Евровидение-2022».